Ατλέτικο – Τσέλσι 0-1: Φουλ για πρόκριση με την γκολάρα του Ζιρού (+video)

Η Τσέλσι έφυγε με τη νίκη (0-1) επί της Ατλέτικο (των μηδέν σουτ στο στόχο) από το Βουκουρέστι χάρη στην γκολάρα του Ζιρού με απίθανο ανάποδο ψαλίδι – μέτρησε μετά το τσεκ του VAR – και πήρε προβάδισμα για τα προημιτελικά του Champions League ενόψει της ρεβάνς του Λονδίνου (17/3).

ΗΑτλέτικο κοντραρίστηκε ως τυπικά γηπεδούχος στη Νατσιονάλα Αρένα του Βουκουρεστίου – το ματς δεν έγινε στη Μαδρίτη λόγω των περιορισμών για την αναχαίτιση του κορονοϊού και της απαγόρευσης άφιξης πτήσεων από τη Μεγάλη Βρετανία – με την Τσέλσι για το πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων ματς για τους 16 του Champions League με τους μπλε να παίρνουν τη νίκη και το προβάδισμα για την πρόκριση με την γκολάρα του Ολιβιέ Ζιρού με απίθανο ανάποδο ψαλίδι. Η τακτική καταστροφής του παιχνιδιού του αντιπάλου δεν απέδωσε για τους Μαδριλένους, οι οποίοι είχαν μηδέν σουτ στο στόχο.

Η Ατλέτικο απείλησε πρώτη. Στο τρίτο λεπτό ο Μεντί αντί να απομακρύνει επιχείρησε το κοντρόλ. Το έχασε μάλιστα, ο Κορέα τσίμπησε αλλά έχασε τον έλεγχο της μπάλας, η οποία έφυγε προς τα πλάγια.

Στο 14′ ο Σουάρες επέμεινε σε μια θεωρητικά χαμένη μπαλιά και δικαιώθηκε, καθώς έκλεψε την μπάλα από τον Αλόνσο. Έβγαλε παράλληλα τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Μεντί, ο Λεμάρ στο δεύτερο δοκάρι με προβολή δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

Ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα, στο 15ο λεπτό, ο Βέρνερ είχε την ευκαιρία για τους μπλε αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 39′ ο Βέρνερ γύρισε εξαιρετικά με κοφτή ντρίμπλα, άδειασε τον Σάβιτς, εκτέλεσε με το αριστερό από αριστερά εντός περιοχής, ο Όμπλακ όμως απομάκρυνε.

Τρία λεπτά αργότερα (42′) ο Σουάρες άνοιξε δεξιά στον Κορέα, πήρε την μπάλα από τον Αργεντινό, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει στο πρώτο δοκάρι, καθώς ο Ρίντιγκερ έβαλε καλά το σώμα του.

Κανένα αποτέλεσμα δεν έφερε το ανάποδο ψαλίδι του Ζοάο Φέλιξ στο 58ο λεπτό, ούτε και ο ανορθόδοξος τρόπος του Αθπιλικουέτα μπροστά στη σύγχυση της άμυνας της ισπανικής ομάδας στο 60ό.

Κι ενώ το ματς έμοιαζε καταδικασμένο στο μηδέν, ο Ζιρού είχε διαφορετική άποψη. Ο Γάλλος με ένα απίθανο ανάποδο ψαλιδάκι νίκησε τον Όμπλακ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αρχικά ο Φέλιξ Μπριχ σφύριξε οφσάιντ, όμως μέτρησε μετά από το σχετικό τσεκ από τον VAR. Κι αυτό γιατί η μπάλα έφτασε στον Γάλλο από αντίπαλο, τον Μάριο Ερμόσο.

Το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ στο γήπεδο της ρουμανικής πρωτεύουσας. Προφανές το μπλε προβάδισμα ενοψει της ρεβάνς του Λονδίνου (17/3), εκεί όπου δεν θα έχει ούτε τον Μάουντ, ούτε τον Ζορζίνιο. Αμφότεροι αντίκρισαν κίτρινες κάρτες και χάνουν το επόμενο ματς.

Η Ατλέτικο έπαιξε φουλ άμυνα στο Βουκουρέστι, αλλά η αμυντική της γραμμή κάνει νερά τελευταία. Όγδοο διαδοχικό ματς που δέχτηκε γκολ.

Για τους λάτρεις της ιστορίας η Ατλέτι δεν έχει προκριθεί ποτέ σε νοκ-άουτ ευρωπαϊκό ματς έχοντας χάσει το πρώτο εντός.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Γιορέντε, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (84′ Βιτόλο), Κόκε, Σαούλ (82′ Τορέιρα), Λεμάρ, Κορέα (82′ Ντεμπελέ), Ζοάο Φέλιξ (82′ Λόντι), Σουάρες.

ΤΣΕΛΣΙ (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Χάντσον-Οντόι (80′ Τζέιμς) – Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ – Αλόνσο (74′ Καντέ), Κόβατσιτς (74′ Ζιγές), Ζορζίνιο, Μάουντ, Βέρνερ (87′ Πούλισιτς), Ζιρού (87′ Χάβερτς).