Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-1: Προβάδισμα πρόκρισης με πέναλτι εκτός περιοχής!

Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο με πέναλτι εκτός περιοχής – Μαντάρα τα έκανε ο Σιδηρόπουλος στο Περιστέρι – Αποβλήθηκε ο Πόνσε, διεκόπη στο 55′ ο προημιτελικός

Ματς με τα όλα του έγινε στο Περιστέρι, όπου έγιναν τα… πάντα, εκτός από το παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Ο Σιδηρόπουλος ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής, καθώς αρνήθηκε πέναλτι στον Ατρόμητο στο 28′ και έδωσε ένα υπέρ της ΑΕΚ, με την παράβαση να γίνεται εκτός περιοχής. Ολα αυτά ενώ το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά, επειδή έσβησε ο ένας προβολέας στο γήπεδο Περιστερίου. Η Ένωση τέλειωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πόνσε.

Η ΑΕΚ, στο πρώτο παιχνίδι του Μανόλο Χιμένεθ, παρατάχθηκε με τον Σιμόες στο βασικό σχήμα και τους Λιβάγια, Γκάλο, Μπογέ, Πόνσε στην επίθεση, καθώς έλειπε λόγω τιμωρίας ο Μάνταλος. Ο Ατρόμητος από την πλευρά του έκανε αλλαγές, με τους Μάντσον, Κουλούρη να μένουν στον πάγκο.

Κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι, καθώς Ατρόμητος και ΑΕΚ αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου με δυνατά μαρκαρίσματα και λιγοστές επισκέψεις στα καρέ των Θεοδωράκη και Μπάρκα. Δύο ήταν οι φάσεις που σημάδεψαν το πρώτο 45λεπτο. Στο 28’ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται δικαίως για πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χουλτ σε μπαλιά του Καρασαλίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, που ήταν κοντά στη φάση, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 32’ ένα γυριστό σουτ του Μπογιέ από μπαλιά του Χουλτ πέρασε δίπλα από την εστία του Θεοδωράκη, στην μόνη καλή ευκαιρία της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση φάνηκε να μπαίνει και πιο ορεξάτα, αλλά χωρίς να καταφέρνει να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα γκολ. Στο 55’ έσβησε ο ένας προβολέας του γηπέδου και το παιχνίδι διακόπηκε για 20 λεπτά. Με την επανέναρξη της αναμέτρησης, έγιναν πράγματα και θαύματα! Στο 83’ ο Σιδηρόπουλος καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Καρασαλίδη πάνω στον Αλμπάνη. Ωστόσο η παράβαση ήταν εκτός περιοχής, αλλά παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, δεν άλλαξε η απόφαση του διαιτητή. Ο Πόνσε ανέλαβε την εκτέλεση στο 86’ και πέτυχε το 0-1.

Στο 89’ ο Αργεντινός φορ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Καρασαλίδη και η Ένωση έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ατρόμητος ανέλαβε την κατοχή της μπάλας, με την ΑΕΚ να προσέχει τα νώτα της. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 117’, με τους Περιστεριώτες να «βράζουν» με τη διαιτησία του Σιδηρόπουλου.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Μπρούνο, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Κορτ (91’ Μάντσον), Μπουσούλατζιτς, Ουάρντα, Μανούσος (77’ Ενσικουλού), Κωτσόπουλος (79’ Κουλούρης).

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (10’ Τσόσιτς), Χουλτ, Αλέφ, Σιμόες, Λιβάγια (114’ Κλωναρίδης), Γκάλο, Μπογέ (81’ Αλμπάνης), Πόνσε.