Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 1-1: Βολεύτηκαν και οι δύο (+videos)

Ατρόμητος και Απόλλων Σμύρνης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 για την 2η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten με τον Φατιόν να ανοίγει το σκορ στο 49′ και τον Μανούσο να απαντάει άμεσα στο 51′ σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 2η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten. To 1-1 ήταν ένα αποτέλεσμα που βόλεψε και τους δύο, αφού ισοβαθμούν στους 29 πόντους με απόσταση ασφαλείας από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Άντονι Φατιόν, για να ισοφαρίσει άμεσα στο 51′ ο Γιώργος Μανούσος για την ομάδα του Περιστερίου.

ΓΚΟΛ Ο ΦΑΤΙΟΝ, ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Ενώ το πρώτο μέρος δεν προσέφερε θέαμα, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Το σκορ άνοιξε στο 49ο λεπτό ο Άντονι Φατιόν. Ο παίκτης του Απόλλωνα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή με τους παίκτες του Ατρομήτου να μην τον μαρκάρουν, εκείνος σούταρε και νίκησε τον Μανδά για το 0-1.

Η απάντηση του Ατρομήτου ήταν άμεση και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό. Ο Μανούσος πάτησε περιοχή, έπειτα από την πάσα του Ενσικούλου και από δύσκολη γωνία έγραψε το 1-1. Το γκολ αρχικά δεν μέτρησε ως οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση στο VAR επικυρώθηκε.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφώς καλύτερο ρυθμό, όμως και πάλι οι ευκαιρίες ήταν λίγες, με τις μονομαχίες στη μεσαία γραμμή να κυριαρχούν. Στο 69ο λεπτό ο Μανούσος πήρε μία κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

Όσο κυλούσαν το λεπτό προς το τέλος του παιχνιδιού, ο Ατρόμητος είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή. Επέλεξαν να μην ρισκάρουν και έτσι το δεύτερο μέρος έμεινε στο 1-1.

Τα Expected Goals από την Opta σας δείχνουν τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τα γκολ που θα “έπρεπε” να πετύχει με βάση τις τελικές της. Όσο πιο μεγάλος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η ευκαιρία. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε ξεχωριστά τις τελικές κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από στημένες φάσεις, κτλ.

ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ
Χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες κύλησε το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας την κατοχή στα πόδια τους, με τους Περιστεριώτες όσο κυλούν τα λεπτά να ισορροπούν.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στις κινήσεις του και δεν φάνηκαν να θέλουν να ρισκάρουν. Οι αμυντικές τους λειτουργίες ήταν καλές, ενώ οι μεσοεπιθετικές τους προσπάθειες από την άλλη αρκετά φτωχές. Κάτι τέτοιο είχε ως αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει έως το φινάλε το πρώτου μέρους.