Superleague

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 2-0: «Καθάρισε» από νωρίς και επέστρεψε στις νίκες

Χρειάστηκε να περάσει ένας μήνας προκειμένου ο Ατρόμητος να πανηγυρίσει νίκη στην Super League, επικρατώντας 2-0 του Αστέρα Τρίπολης.

Συγκεκριμένα ήταν 10 Οκτωβρίου όταν ο Ατρόμητος επικρατούσε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας. Από τότε οι Περιστεριώτες μέτρησαν τρεις ήττες και μια ισοπαλία ως σήμερα, που νίκησαν με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας.

Κάπως έτσι οι παίκτες του Κρις Κόουλμαν έφτασαν τους 15 βαθμούς, με τους Αρκάδες από την πλευρά τους να συνεχίζουν το αρνητικό τους σερί και να μένουν μετά από 12 αγωνιστικές στους δέκα βαθμούς.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 9ο λεπτό του Αστέρα Τρίπολης. Συγκεκριμένα μετά από φάουλ που εκτελέστηκε από τον Ρομπάιγ, ο Μαυρομμάτης γύρισε με κεφαλιά την μπάλα στον Χατζηισαΐα που με σουτ έκανε το 1-0.

Πριν καλά προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από το 1-0, ο Ρομπάιγ και πάλι σέρβιρε στον Κιάρτανσον, ο οποίος νίκησε τον Παπαδόπουλο και στο 12ο λεπτό έγραψε το 2-0 για τον Ατρόμητο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 28ο λεπτό αλλά το σουτ του Έντερ Γκονζάλες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Ο Σίτο στο 31ο λεπτό έφτασε κοντά στην μείωση του σκορ όταν βγήκε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη αλλά τον σταμάτησε ο Έλληνας τερματοφύλακας.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να μην ρισκάρει και να προστατεύει τα μετόπισθεν του και ο Αστέρας Τρίπολης από την πλευρά του να προσπαθεί να βγει μπροστά αλλά να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει τις επιθέσεις του, με το 2-0 που γράφτηκε σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα του αγώνα να είναι και το τελικό σκορ.

Ατρόμητος (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ, Κουέν (77΄Φριντζόνσον), Γκονζάλες (68΄Οικονομίδης), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (68΄Τζαβίδας), Ροτάριου (77΄Κλωναρίδης).

Αστέρας Τρίπολης (Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Γκαρντάφσκι (46΄Καρμόνα), Ζουκάνοβιτς, Καστάνο, Τασουλής (68΄Άλβαρες), Σίτο, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (68΄Μπερτόγλιο), Κρέσπι, Ριέρα, Μπαράλες (57΄Μπενίτο).