Ατρόμητος-Λαμία 1-1: Κόλλησαν στο «Χ» στο Περιστέρι (+video)

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Ατρόμητος και Λαμία.

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στο Περιστέρι, καθώς Ατρόμητος και Λαμία έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή και οι Φθιώτες κατάφεραν να προηγηθούν στο 43’ με τον Αντέτζο. Οι Περιστεριώτες απάντησαν με εκτέλεση φάουλ του Γκάλο στο 45+4’ για το 1-1. Αν και ο Ατρόμητος πίεσε στο δεύτερο μέρος, το μόνο που κατάφερε ήταν να έχει ένα δοκάρι στο 84’ με τον Ριζβάνη.

Παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό ήταν αυτό στο πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι, με το ενδιαφέρον να ανεβαίνει προς το τέλος του. Ο Ατρόμητος ήταν αρκετά κινητικός, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη ευκαιρία. Η Λαμία ήταν επιφυλακτική και πρόσεχε τα νώτα της, ψάχνοντας την αντεπίθεση. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν αυτή που στο 44’ πήρε το προβάδισμα.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ρισβάνη, ο Σασί γύρισε προς τον Αντέτζο κι εκείνος με πλασέ πέτυχε το 0-1. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 45+4’ ο Γκάλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά να μην δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Κάχριμαν. Η Λαμία δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά είχε παράπονα σε κάποιες φάσεις, με αποτέλεσμα ο Μάντζιος να δεχτεί κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Στο 84’ ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Ριζβάνη σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη πίεζαν ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά, αλλά οι αμυντικοί της Λαμίας και κυρίως ο Βύντρα, έκοβαν κάθε επικίνδυνη μπαλιά.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Χαρίσης (46’ Ουμπίδες), Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος (74’ Ραμπέγιο), Ντε Πο (64’ Βέλλιος), Νταβιώτης (46’ Ενσικουλού), Μανούσος (87’ Γιακουμάκης).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Νιασέ, Μπεχαράνο (62’ Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα (62’ Μπουλούλης), Ρόμανιτς (90+4’ Τζανετόπουλος), Καραμάνος (46’ Βασιλόγιαννης), Σασί (89’ Σάλιακας).