Ατρόμητος-Παναιτωλικός 1-2: Τρομερό διπλό με ανατροπή και VAR

Ατρόμητος-Παναιτωλικός: Η ομάδα του Αγρινίου με ανατροπή και VAR έφυγε με το διπλό (1-2) από το Περιστέρι

Ο Παναιτωλικός έφυγε νικητής με 2-1 από το Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο, κατακτώντας το πρώτο τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε προβάδισμα με τον Στέφανο Στρούγγη στο 44ο λεπτό, οι Αγρινιώτες ανταπέδωσαν με τον Νίκο Βέργο στο 72΄ κι έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Ρούντι Ζεστέντ στο 90΄, κι ενώ στο 90΄+5 ακυρώθηκε γκολ του Στρούγγη με τη χρήση VAR.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπεντινέλι στο 84΄ με δεύτερη κίτρινη, κι ενώ ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 61ο λεπτό.

Δείτε ακόμη: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2: Τα γκολ (video)

Ύστερα από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, με πιο απειλητικούς τους γηπεδούχους, ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 44΄ με τον Στρούγγη, που είχε μπει στο 16ο λεπτό ως αναγκαστική αλλαγή για τον Χατζηισαΐα, όταν από φάουλ του Μουνίθ, βρήκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με επιθετική διάθεση το β΄ ημίχρονο, πήρε την κατοχή και στο 72΄ ισοφάρισε με κοντινή γυριστή κεφαλιά του Βέργου. Η φάση ήταν οριακή, υπήρξε έλεγχος από το VAR και το γκολ μέτρησε.

Και αφού στο 74΄ ο Κουλούρης έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, στο 90΄ ο Ζεστέντ έδωσε το «τρίποντο» στον Παναιτωλικό με κοντινή προβολή, ύστερα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Ατρόμητου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας (16΄ Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Κλωναρίδης (61΄ Μπεντινέλι), Μουνίθ (81΄ Σπιριντόνοβιτς), Καρτάλης (61΄ Πιζάνο), Κουλούρης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι, Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης (45΄ Αντούνες), Φλόρες, Βαρόνε (77΄ Ντουάρτε), Μεντόσα (60΄ Βέργος), Ντίας, Μόρσεϊ (78΄ Τσιγγάρας), Καρέλης (60΄ Ζεστέντ).