Ατρόμητος-Βόλος 0-2: Δεν τον σταματάει τίποτα – Διπλό και στο Περιστέρι

Ο Βόλος συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του καθώς επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι και ανέβηκε ξανά έστω και προσωρινά στην δεύτερη θέση
Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα θα βρει μόνο του το Βόλο η σημερινή μέρα, καθώς η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έκανε την 5η(!) σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, περνώντας εντυπωσιακά με 0-2 από το Περιστέρι, χάρη σε δύο τέρματα των Ντέλετις και Πάολο Φερνάντες.

Με επιθετικές διαθέσεις μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, φτιάχνοντας τις προϋποθέσεις αλλά όχι κλασσικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, πριν έρθει η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ στο 12′. Στη συνέχεια της φάσης μάλιστα ο Μουνίθ εκτέλεσε νέο κόρνερ, ο Κιάρτανσον μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στην πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα.

Ο Βόλος ανέβασε στροφές, αυξάνοντας την απόδοση του και παίρνοντας τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας στην περιοχή του Γιαννιώτη με καλές προϋποθέσεις. Έτσι το καλό σουτ του Μεσκίδα στο 39′ κρίνεται ως.. προάγγελος το 0-1 που ήρθε ένα λεπτό μετά. Ο Μαυρομμάτης πήδηξε για κεφαλιά αλλά δεν βρήκε την μπάλα, ο Μεσκίδα έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, δεν νίκησε σε τετ α τετ τον Γιαννιώτη, αλλά στο ριμπάουντ ο Ντέλετιτς με πλασέ βρήκε δίχτυα για το 0-1! Έτσι οι κυανέρυθροι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα, σε ένα πρώτο μέρος που οΑτρόμητος είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο, αλλά μετά την αποχώρηση του Μουνίθ λόγω τραυματισμού, ο Βόλος πήρε τα ηνία και βρήκε το πολυπόθητο τέρμα για να ανοίξει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μάλιστα ένα τετ α τετ με τον Φριντζόνσον που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν για την ισοφάριση στο 53′. Και σα να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό μετά η ομάδα του Κώστα Μπράτσου βρήκε και δεύτερο γκολ εδραιώνοντας το προβάδισμα της. Ο Βόλος βγήκε στην επίθεση με τον Οζέγκοβιτς να πασάρει πεσμένος στον Τσοκάνη, αυτός μοίρασε με τη σειρά του τη μπάλα στον Πάολο Φερνάντες και ο Ισπανός πλάσαρε σωστά τον Γιαννιώτη για το 0-2!

Η καλύτερη στιγμή για τον Ατρόμητο ήρθε στο 63ο λεπτό. Ο Κούεν έδωσε στον Κλωναρίδη, αυτός σούταρε, ο Κλέιμαν έκανε επαφή με τη μπάλα και έτσι αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι με το 0-2 να διατηρείται. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αναγκαστικά για να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως ο Βόλος διαχειριζόταν άψογα το προβάδισμα του χωρίς να απειλείται ουσιαστικά.

Μοιραία το 0-2 παρέμεινε μέχρι και το τέλος, καθώς οι κυανέρυθροι είχαν απάντηση σε οποιαδήποτε προσπάθεια του Ατρομήτου να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Έτσι ο Βόλος διεύρυνε το ρεκόρ του στις πέντε σερί νίκες, βρίσκεται προσωρινά μόνος δεύτερος με 20 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική περιμένει τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό σε μία πραγματικά σπουδαία -και βαθμολογικά- αναμέτρηση.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεχρίντα, Σουάρεζ, Μαυρομμάτης, Ντε Μπόκ, Γκονζάλεζ, Κούεν (69′ Τζαβίδας), Μουνίθ (26′ Φριτζονσον), Κλωναρίδης, Κιάρτανσον, Ροτάριου (46′ Ρομπάιγ)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Π. Φερνάντες, Ντέλετιτς (73′ Πίρινεν), Μεσκίδα (62′ Νοκέρ), Οζέγκοβιτς (87′ Κούτσιας).