Ατρόμητος – Βόλος 0-2: «Λαχτάρισαν» αλλά πέρασαν οι Περιστεριώτες (video+photo)

Ο Βόλος πήγε να κάνει την ανατροπή της χρονιάς στο Περιστέρι, αλλά ο Ατρόμητος άντεξε και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας παρά την ήττα (0-2) στον επαναληπτικό.

Αν ο Ατρόμητος δεν είχε κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ματς της φάσης των «16» στον Βόλο, όπου είχε κερδίσει 3-0 την τοπική ομάδα, θα είχε μπει σε μεγάλες… περιπέτειες. Ο Βόλος εμφανίστηκε στη ρεβάνς του Περιστερίου με στολή… καμικάζι, προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο και έφτασε ένα γκολ μακριά από το να στείλει το ματς στην παράταση! Η ομάδα της Μαγνησίας κατάφερε να βρει δυο γκολ από ισάριθμα τέρματα, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες και βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κατάφερε να κρατήσει σκορ πρόκρισης και έτσι έγινε η πρώτη που πέρασε κι επίσημα στα προημιτελικά του θεσμού.

Η εικόνα του αγώνα

Μόλις στο 13’ της αναμέτρησης, ο Βόλος κέρδισε πέναλτι με τον Γκουαροτσένια να εκτελεί εύστοχα και να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Τα πράγματα στη συνέχεια έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Ατρόμητο. Στο 21’ ο Κάχιλα έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή, ο ρέφερι Τσαμούρης έδωσε το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα με τον Γκουαροτσένια να ευστοχεί ξανά από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για παράβαση στην εκτέλεση, παρόλα αυτά το γκολ μέτρησε και η ομάδα της Μαγνησίας πήγε με το υπέρ της 2-0 στα αποδυτήρια.

Ο Βόλος ήθελε ένα γκολ ακόμα για να στείλει το ματς στην παράταση, όμως, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφερε να το βρει. Ο Ατρόμητος από την πλευρά του έκανε προσεκτική διαχείριση του ματς, έκλεισε τους χώρους παρότι είχε παίκτη λιγότερο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά και τα πράγματα για τον Βόλο έγιναν πιο δύσκολα, όταν στο 71’ ο Μπαλογιάννης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά την αποκατάσταση της αριθμητικής ισορροπίας, ο Ατρόμητος δεν ρίσκαρε ενώ ο Βόλος ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες μετά την αποβολή και του Γκουαροτσένια με δεύτερη κίτρινη στο 82’ του παιχνιδιού. Η νίκη του Βόλου με 2-0 επί της ουσίας δεν του πρόσφερε τίποτα, αφού προκρίθηκε ο Ατρόμητος, παρά μόνο έναν «οδηγό» για το ματς των δυο ομάδων για το πρωτάθλημα την Κυριακή στο ίδιο γήπεδο στις 17:15.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Ενσικουλού (78‘ Γιακουμάκης), Ανδρούτσος (54‘ Ούμπιδες), Μάντσον, Ουγκράι (28‘ Στρούγγης), Μπαένα, Κιβρακίδης, Βέλλιος, Ταλόχα, Κάχιλα

Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Μελίσσας, Μαξ (46‘ Τσοκάνης), Μουνίθ, Γκουαροτσένια, Τσαούσης, Λύρατζης, Ζοάο (46‘ Τόρες), Δημόπουλος (76‘ Φεράρι), Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Κανταμούρο.

Δείτε φωτο και όλο τον αγώνα όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το youtube της Cosmote TV