Ατσάλινη ΑΕΚ, πέρασε από τη Νίκαια και συνεχίζει το… κυνήγι! (+video)

Με γκολάρα του Μάνταλου και κρατώντας σε τέταρτο σερί ματς -σε πρωτάθλημα και Κύπελλο- απαραβίαστη την εστία της, η ατσάλινη ΑΕΚ νίκησε τον Ιωνικό (0-1) και «επέστρεψε» στο -8 από τον Ολυμπιακό!

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Δημήτρης Σπανός διατήρησε το 5-3-2 και τον Χουτεσιώτη κάτω από τα δοκάρια. Στο δεξί άκρο της άμυνας επιλέχθηκε ο Γκοτσούλιας, με τον Βαλεριάνο να βρίσκεται στην απέναντι πλευρά. Την τριάδα των στόπερ αποτελούσαν οι Βαφέας, Τσιγκρίνσκι και Σάντσες. Ως εξάρι άρχισε ο Κάνιας, με τους Κιάκο και Ντάλσιο να βρίσκονται μπροστά του ως εσωτερικοί μέσοι. Δίδυμο στην επίθεση ήταν οι Άοσμαν και Λένις.

Από την άλλη, ο Αργύρης Γιαννίκης διατήρησε το 4-2-3-1, με τον Τσιντώτα να παραμένει στην εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, άρχισαν οι Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας και Χατζισαφί. Στο πλευρό του Σιμάνσκι στα χαφ, αντί του τιμωρημένου Σιμόες, επιλέχθηκε ο Λε Ταλέκ, με τον Μάνταλο να κινείται μπροστά τους. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ήταν ο Άμραμπατ, στο αριστερό ο Τσούμπερ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Αραούχο.

Υπενθυμίζεται ότι οι «κυανόλευκοι» δεν υπολόγιζαν στους τιμωρημένους Ρομαό (αποβλήθηκε κόντρα στον Παναιτωλικό) και Μύγα (συμπλήρωσε κάρτες) και στους τραυματίες ΤουράμΝτελγκάδο και Μαχαίρα.

Στον αντίποδα, η «Ένωση» δεν είχε στη διάθεσή της τους τραυματίες ΜοχαμάντιΣτάνκοβιτς και Γαλανόπουλο, καθώς και τον τιμωρημένο Σιμόες. Αντίθετα, υπολογιζόταν κανονικά ο Λιβάι Γκαρσία, ενώ επέστρεψε και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, μετά την περιπέτειά του με τον κορωνοϊό.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη δυσκολευόταν να διασπάσει το «οχυρωμένο» κέντρο του Ιωνικού, προσπαθώντας να πάει την μπάλα στα άκρα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού έδιναν βάση στην εύρυθμη αμυντική τους λειτουργία, προσπαθώντας να κλέψουν την μπάλα και να βγουν με ταχύτητα στην κόντρα. Μάλιστα, δημιουργούσαν σχετικές καταστάσεις στο ξεκίνημα, χωρίς όμως να μπορούν να τις ολοκληρώσουν.

Για να φτάσουμε στο 21ο λεπτό, όταν η «Ένωση» -στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο παιχνίδι- κατάφερε να βρει δίχτυα. Προκειμένου να συμβεί αυτό, όμως, χρειάστηκε η υπέροχη κάθετη του Άμραμπατ που άνοιξε την αντίπαλη άμυνα, βλέποντας το ανέβασμα του Μισελέν, ο οποίος με πολύ ωραίο σπάσιμο βρήκε τον Μάνταλο στο ύψος του πέναλτι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έπιασε μονοκόμματο δυνατό σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Σε μια υπέροχη ομαδική ενέργεια από τους φιλοξενούμενους.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ τους, απειλώντας αρχικά με τον Τσούμπερ στο 26′. Προς το τέλος του πρώτου μέρους αύξησαν για τα καλά την πίεσή τους, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες με το τετ-α-τετ του Τσούμπερ στο 38′ (σπουδαία απόκρουση του Χουτεσιώτη) και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Τζαβέλλα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έπεσαν μετά το γκολ που δέχτηκαν, απειλώντας με το βολ-πλανέ του Κάνιας στο 32′.

Ο Ιωνικός μπήκε με σαφώς περισσότερες επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Νίκαιας απειλούσε κυρίως με μακρινά σουτ (46 Λένις, 48′ Άοσμαν, 54′ Κιάκος), με την ΑΕΚ να απαντά ενδιάμεσα με το αντίστοιχο του Αραούχο στο 51′.

Στο 70′ ο Αργύρης Γιαννίκης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Γκαρσία και Σάκχοφ αντί των Μάνταλου και Λε Ταλέκ, με την «Ένωση» να αγωνίζεται πλέον με μεσοεπιθετική τριάδα που συνέθεταν -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Γκαρσία, Άμραμπατ και Τσούμπερ. Ξαφνικά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δημιουργούν πολλή δουλειά στον Χουτεσιώτη, ο οποίος ανταπεξήλθε τόσο στο τετ-α-τετ και την κεφαλιά του Αραούχο στο 71′ και στο 77′, αντίστοιχα, όσο και το σουτ του Τσούμπερ στο 72′.

Ο Αραούχο είχε ακόμα μια σημαντική στιγμή, με την γυριστή του κεφαλιά στο 83′ να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση για τον Αργεντινό, με τον Ανσαριφάρντ να τον αντικαθιστά και να επιστρέφει ύστερα από την περιπέτειά του με τον κορωνοϊό και την ΑΕΚ να κρατά το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός, 5-3-2): Χουτεσιώτης – Γκοτσούλιας (66′ Ματσούκας), Βαφέας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος – Κάνιας (86′ Καμπράλ), Κιάκος (66′ Μάναλης), Ντάλσιο – Άοσμαν, Λένις.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν: Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Μουστάκης, Κωνσταντινίδης, Πογοσιάν, Μπονέτι.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας – Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ (70′ Σάκχοφ) – Άμραμπατ (83′ Γέβτιτς), Μάνταλος (70′ Γκαρσία), Τσούμπερ (90’+2′ Μήτογλου) – Αραούχο (83′ Ανσαριφάρντ).

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους έμειναν: Χατζηεμμανουήλ, Ρότα, Μιτάι, Τάνκοβιτς.

Διαιτητής: Περράκης
Βοηθοί: Πετρόπουλος, Θανασιάς
4ος διαιτητής: Ζαμπάλας
VAR: Σιδηρόπουλος.