Αυστρία – Ελλάδα 2-1: Από τον Φορτούνη στην φουρτούνα

Η Εθνική Ελλάδας προβλημάτισε με την εικόνα της στο φιλικό παιχνίδι απέναντι στην Αυστρία, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-1 ανατρέποντας το σκορ μέσα σε τρία λεπτά.
Η Ελλάδα φιλοξενήθηκε από την Αυστρία σε φιλικό παιχνίδι του Κλάγκενφουρτ, στα πλαίσια της προετοιμασίας για την 3η και την 4η αγωνιστική του Nations League, όπου ηττήθηκε με 2-1,

Η ομάδα του Τζον Φαν Σιπ δεν έδειξε καλό πρόσωπο και προβλημάτισε με την εικόνα της ενόψει των επόμενων παιχνιδιών. Η Εθνική πραγματοποίησε μόλις μία προσπάθεια προς την εστία, ενώ δέχθηκε ανατροπή σε μόλις τρία λεπτά.

ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΗΛΟ ΠΡΕΣΙΝΓΚ ΤΩΝ ΑΥΣΤΡΙΑΚΩΝ
Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Αυστρία φρόντισε να πιέσει ψηλά στον αγωνιστικό χώρο την Ελλάδα. Αυτό αποσυντόνισε την Εθνική, η οποία έχανε αρκετά εύκολα την μπάλα με την κατοχή να περνάει στους γηπεδούχους.

Μετά το 25λεπτο η Ελλάδα προσπάθησε ανά διαστήματα να κυκλοφορήσει με κάπως ορθολογική ανάπτυξη και να εκμεταλλευτεί κάποιος χώρους, όμως και πάλι το μεγαλύτερο μέρος της κατοχής ανήκε στην Αυστρία, με την Εθνική να βρίσκεται συνήθως σε θέση άμυνας.

ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ
Το πρώτο ημίχρονο, κάπως έτσι, κύλησε δίχως κάποια μεγάλη ευκαιρία. Η Αυστρία είχε μεν την κατοχή, αλλά κυκλοφορούσε την μπάλα παράλληλα με την εστία ψάχνοντας πιθανή δίοδο. Επίσης, προσπαθούσε να απειλήσει συνήθως από κάποια στημένη ευκαιρία.

Η Ελλάδα επιχείρησε κάποιες ελάχιστες φορές να ψάξει κινήσεις μέσα στην περιοχή (συνήθως από τον Φούντα), αλλά χωρίς επιτυχία. Έτσι, ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος, με την ομάδα του Φαν Σιπ να μετράει μόλις μία τελική, η οποία δεν απείλησε τον Πέρβαν.

ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, αλλάζοντας αρκετά πρόσωπα. Η Αυστρία πάλι μπήκε δυνατά σημειώνοντας μάλιστα και την πρώτη σημαντική ευκαιρία του Ονισίβο, ο οποίος πήρε μία άστοχη κεφαλιά στο 50ο λεπτό.

Ωστόσο, η Ελλάδα ήταν εκείνη που κατάφερε να βρει δίχτυα στην πρώτη της τελική εντός στόχου. Ο Φούντας έδωσε μάχη με τον Λάινερ στην μεσαία γραμμή, είδε την κίνηση του Φορτούνη από μακριά, εκείνος πάτησε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Πέρβαν για το 0-1.

Η ΑΥΣΤΡΙΑ ΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Μετά το γκολ που πέτυχε η Ελλάδα γύρισε και έπαιξε κυρίως άμυνα δίνοντας χώρο στους Αυστριακούς. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά.

Το 1-1 ήρθε στο 77ο λεπτό. Έπειτα από μία σωστή ανάπτυξη της Αυστρίας από τα αριστέρα ο Μπάουμγκαρντνερ έβγαλε την σέντρα και ο Γκρίμπιτς με κοντινό πλασέ ισοφάρισε.

Στο 80ο λεπτό ήρθε και η ολική ανατροπή. Με μία επίθεση που δημιιουργήθηκε ξανά από τα αριστερά, ο Σάουμπ είδε την κίνηση του Μπάουμγκαρντνερ που σούταρε γράφοντας το 2-1.

Αυστρία: Πέρβαν, Τρίμελ, Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ, Φριντλ, Σέπφ, Ιλσάνκερ, Μπάουμγκαρντλινγκερ, Χόλτσχαουζερ, Ονισίβο, Γκρμπιτς

Ελλάδα: Διούδης, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Λημνιός, Μάνταλος, Φούντας, Φορτούνης