Basket League: Πρώτο βήμα χωρίς να φορτσάρει ο Παναθηναϊκός (+videos)

Basket League: Με καθοριστικό Μπέικον ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα του Κολοσσού Ρόδου 85-76 κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Δύσκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πρώτο ματς του ζευγαριού για τα πλέι οφ. Το «τριφύλλι» είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ουσιαστικά, όμως δεν κατόρθωσε να ξεφύγει για να διώξει το άγχος, μέχρι να φτάσει στην τελική του επικράτηση με 85-76.

Καθοριστικός ήταν ο Ντουέιν Μπέικον, καθώς όταν οι Ροδίτες πλησίασαν στο 72-67, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και πέτυχε 8 πόντους για να «κλειδώσει» τη νίκη των «πράσινων» ουσιαστικά.

Οι «πράσινοι» είχαν διάθεση και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν μπροστά με 24-18. Ο Κολοσσός «μάζεψε» τη διαφορά, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-36 για το «τριφύλλι» που ήλεγχε την κατάσταση παρότι δεν… ανέβαζε ταχύτητα στην απόδοσή του.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά και να τη διατηρεί άνω των 10 πόντων μέχρι το 30’, όταν και το σκορ ήταν στο 68-55. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο και έφτασαν μέχρι το -5 (72-67) του 35’. Ο Μπέικον όμως βγήκε μπροστά και στο επόμενο τρίλεπτο με οκτώ πόντους έκανε το 80-67, ολοκληρώνοντας το ματς νικηφόρα για τους «πράσινους» (85-76).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-36, 68-55, 85-76.

Διαιτητές: Σώμος, Μαλαμάς, Κωνσταντινίδου

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Χρήστος Σερέλης): Λι 13 (3), Παπαγιάννης 16 (2), Μπέικον 15 (3), Πονίτκα 7, Μαντζούκας 5 (1), Π. Καλαϊτζάκης 4, Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 15 (1), Γκριγκόνις 8, Γκουντάϊτις

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κένταλ 9, Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος, Ντίξον 3 (1), Ιορδάνου 2, Γιανγκ 10 (1), Κόφι 18 , Κατσίβελης 10, Τιγκ, Γιαννόπουλος 18 (5), Χατζηνικόλας.