Μπάσκετ

Basket League: Τεράστια ανατροπή και παραμονή για την Καρδίτσα! (+Videos)

Basket League: Η Καρδίτσα νίκησε 85-83 τον Ιωνικό στο τέλος και παραμένει στην κατηγορία, ενώ οι Νικαιώτες υποβιβάζονται.
Ίσως τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της πήρε η Καρδίτσα, επικρατώντας 85-83 του Ιωνικού.

Σε ματς που ήταν τελικός παραμονής στην κατηγορία, όποιος έχανε… χανόταν. Τελικά οι Θεσσαλοί κατάφεραν με επική ανατροπή στην τέταρτη περίοδο να «σφραγίσουν» την παραμονή τους στην κατηγορία, στέλνοντας τον Ιωνικό στην Α2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 10 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο και σε κρίσιμο σημείο του ματς. Εκεί ανέλαβε δράση ο καταπληκτικός Γκάλινατ. Τελείωσε το ματς με 31 πόντους, ενώ πέτυχε τους 12 απ’ τους τελευταίους 14 της ομάδας του και ουσιαστικά την κράτησε στην κατηγορία.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 29 πόντους και 6/10 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Νίκαιας, αλλά αποδείχτηκε μοιραίος στο τέλος, αφού έκανε λάθος στην προτελευταία επίθεση, ενώ αστόχησε και στο τελευταίο λέι απ.
Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Συμεωνίδης

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Έβανς 13, Αγραβάνης 2, Γκιουζέλης 10 (2), Ουέστ 3 (1), Γκάλινατ 31 (2), Πρίτζετ 17, Αθηναίου 2, Χάντερ 5 (1), Γκαμπρόβσεκ 2, Σαρικόπουλος

ΙΩΝΙΚΟΣ (Άγγελος Τσίκληρας): Σίμονς 3 (1), Αρσενόπουλος 11 (2), Μπαρτ Τζούνιορ 29 (6), Χόκινς 13 (1), Μάιερς 9, Μπέμπης, Λένελ 10, Λέισι 4, Αγγελόπουλος 4 (1).