Σπάρτη

Χαλαρά 2-0 η αποδεκατισμένη Σπάρτη στη Δράμα από την δυνατή Δόξα!

Φάση από τον αγώνα της Δόξας Δράμας επί αδύναμης ΑΕ Σπάρτη

Δίκαιη επικράτηση της ιστορικής Δόξας Δράμας επί της αποδεκατισμένος πλέον ΑΕ Σπάρτης, για τη 12η αγωνιστική, του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Με ένα γκολ λοιπόν σε κάθε ημίχρονο, από Πέρεθ (29′) και Κρητικό (87′ πεν.), οι «μαυραετοί» επιβλήθηκαν με 2-0 των Λακώνων.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κυριαρχία, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να απειλήσουν σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού.

Αμφίρροπο το πρώτο τέταρτο του αγώνα, με τη Δόξα να απειλεί στο 15′ με σουτ του Πατράλη. Στο 18′ η κεφαλιά του Πέρεθ σταμάτησε στον Πάντο, με τον Ισπανό να παίρνει πίσω το… αίμα του στο 29′, όταν και άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή. Ο μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε, φτάνοντας κοντά στο 2-0, με τον Φραγκούλη να σταματάει πάνω στην γραμμή την προσπάθεια του Μπαϊκαρά.

Εντέλει, το 1-0 παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Σπάρτη να μην μπορεί να απειλήσει τα καρέ του Μένκα.

Στο 50′ ο Δούμτσιος έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά ο Πάντος σταμάτησε το σουτ του και κράτησε τους Λάκωνες μέσα στο ματς. Η εικόνα δεν άλλαζε, με τη Δόξα να έχει την πρωτοβουλία, αλλά να μην μπορεί να «κλειδώσει» το ματς.

Τελικά οι «μαυραετοί» έκαναν το 2-0 στο 87′ με πέναλτι του Κρητικού.

Σκόρερ: 29′ Πέρεθ, 87′ (πεν.) Κρητικός.

Διαιτητής: Κολυτάς (Λασιθίου). Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Κομισοπούλου (Χανίων). Άριστη η διαιτησία σήμερα στην Δράμα σε ένα βέβαια πολύ εύκολο ματς.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Βεργέτης): Μένκα, Καψάλης, Ανδρέου, Πεταυράκης, Σιώπης, Μακρής, Πατράλης, Μπαϊκαρά, Μάρτινς (71′ Λεμονής), Δούμτσιος (61′ Κρητικός), Πέρεθ (80′ Σαμπανίδης).
ΣΠΑΡΤΗ (Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης (84′ Γκιατάς), Παυλής, Κωνσταντινόπουλος, Νάτσης, Κοζάκης (73′ Ζαχαριουδάκης), Τιεντσέ, Καινούργιος.