Γ΄ Εθνική

Χαλαρή “εξάρα” (6-0) του Ιάλυσου στην Αμαλιάδα των 14 ηρωικών της παικτών…

Ματς απλά και μόνο “τυπική διαδικασία” ήταν αυτό στο φινάλε του α’ γύρου στο “Οικονομίδειο” της Ρόδου όπου ο πρωτοπόρος Γ.Α.Σ. Ιάλυσος συνέτριψε με 6-0 τον αδύναμο και ουραγό Αστέρα Αμαλιάδας, που πήγε στη Ρόδο με κοπιαστικό ταξίδι (των δεκατεσσάρων παικτών που ήταν στην αποστολή και των ελάχιστων συνοδών) απλά για τη συμμετοχή στο ματς αυτό και να μην μηδενιστεί κ.τ.λ.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από πολύ νωρίς στο α’ ημίχρονο και στη συνέχεια έκαναν “fair play” ουσιαστικά, σεβόμενοι τις αδυναμίες και τα προβλήματα των αντιπάλων τους.

– Με καθυστέρηση είκοσι λεπτών έγινε στις 1.20 η έναρξη του ματς, αφού η αποστολή του Αστέρα Αμαλιάδας άργησε να φτάσει στο γήπεδο και προσήλθε περίπου στις 12.45 λόγω αντίστοιχα καθυστερημένης άφιξης του πλοίου που τη μετέφερε στη Ρόδο.

Με διάθεση να πιέσουν εξαρχής ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, κερδίζοντας και δυο κόρνερ στα δυο πρώτα λεπτά, ενώ στο 4′ άνοιξαν το σκορ για το 1-0 όταν αρχικά ο Δελαπόρτας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, ο Μπεσσής απέκρουσε δύσκολα και ο Βελλίνης στην εξέλιξη της φάσης με σουτ από κοντά σκόραρε. Στο 8′ εύκολα και το 2-0 όταν ο Κόλα μπήκε από πλάγια και γύρισε παράλληλα για τον Δελαπόρτα που με κοντινό πλασέ σκόραρε. Και στο 13′ και το 3-0 όταν από μπαλιά του Δελαπόρτα στον Βελλίνη, αυτός απέφυγε έναν αμυνόμενο και με σουτ σκόραρε. Ενώ στο 23′ το 4-0 όταν μετά από κόρνερ του Δελαπόρτα, ο Τσούπρος με κεφαλιά σκόραρε.

Διαδικαστικού και μόνο βέβαια, χαρακτήρα, εξαρχής το συγκεκριμένο ματς όπως προαναφέρθηκε, και στο 38′ έγινε το 5-0 όταν ο Περογαμβράκης πήρε πάσα από τον Στεφανίδη, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ σκόραρε. Στην επανάληψη, στο 73′ ένα ακόμα γκολ για τον Ιάλυσο σε μια από τις ελάχιστες επιθετικές ενέρργειες του στο δεύτερο μέρος, αφού έκανε κυρίως συντήρηση, όπου ο Περογαμβράκης πέρασε στον Δελαπόρτα που με σουτ από το ύψος του πέναλτυ πέτυχε το 6-0 για την ομάδα του.

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Κόλα (46′ Σταυλάς), Χειμωνέττος, Μακρυδημήτρης, Τσούπρος (46′ Oμπίνα), Ρεκλείτης (63′ Γεωργίου), Περογαμβράκης (73′ Δωματάς), Μπάρδης, Στεφανίδης, Δελαπόρτας, Βελλίνης

Αστέρας Αμαλιάδας: Μπεσσής, Σιούλας, Γιαννόπουλος, Γεωργακόπουλος, Σαρανταυγάς, Κυριάζος, Ντάβαρης (60′ Μαρκόπουλος), Σκόνδρας, Μουρούτης, Καραγκούνης, Καραγιάννης (69′ Ζωγόπουλος)

– Για τον Αστέρα, αναμένεται πλέον από τη Δευτέρα να ξεκαθαρίσει αν υπάρχει περιθώριο μεταγραφικής ενίσχυσης για να συνεχίσει με κάποιες προοπτικές στη συνέχεια του πρωταθλήματος.