Χαλκίδα: Επιτέλους… νίκη για τον Παναργειακό!

Ο ΑΟ Χαλκίς έχασε 3-1 από τον Παναργειακό, σε φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας ενόψει του νέου πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24′ με κεφαλιά του Σακελλαρόπουλου, που ξέφυγε απ’ τα μαρκαρίσματα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η ομάδα του Άργους, που πάταγε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, διπλασίασε τα τέρματα της στο 51′, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Καμπεράι. Πέντε λεπτά μετά ο Σιδεράκης απόκρουσε φάουλ με φάλτσα του Ουάλισον από διαγώνια θέση, ενώ στο 59′ ο ΑΟΧ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του επιθετικά, με τον Ντοματά να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση απέναντι απ’ τον απέναντι πορτιέρο (έχοντας φύγει στην ‘πλάτη’ της άμυνας), χωρίς όμως να κατορθώσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού το τελείωμα του ήταν αδύναμο.

Πέντε λεπτά μετά η κεφαλιά του Ζαμάνη -έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε ο Κατσαρής- ήταν άστοχη, όπως και σουτ του Χαλκιαδάκη -έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια- στο 68′. Ο Παναργειακός σημείωσε το τρίτο του τέρμα στο 85′, με τον Μπρούνο να τροφοδοτεί τον Τσίρο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 88′, με τον Χαλκιαδάκη να τροφοδοτεί -σε αντεπίθεση- τον Saul, ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κηρύκος/Ιωάννου-Σταμούλης.
ΓΚΟΛ: 88′ Saul-24′ Σακελλαρόπουλος, 51′ Καμπεράι, 85′ Τσίρος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Πέτρος Ζουρούδης): Σιδεράκης, Γ. Ζαχαράκης, Κ. Μπαλωμένος, Δεληγιάννης, Β. Ζαχαράκης, Ζαμάνης, Μάρκου, Παναγόπουλος, Κυριακού, Αλεξανδρής, Albassam. (Κατσαρής, Ντοματάς, Αυλωνίτης, Λεσάι, Κυριαζής, Χαλκιαδάκης, Saul, Αναγνώστου, Σιμιστήρας).

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Βλάχος, Πατσιαβούρας, Μαλισιώβας, Σακελλαρόπουλος, Τσάνι, Βίτος, Τσιώλης, Πλαστουργός, Καμπεράι, Παιδάκης, Ουάλισον. (Τσίρος, Γιγίνης, Λιακόπουλος, Πάππος, Φλώρος, Γκρίτζαλης, Καπετανάκης, Τσιράκης, Αντωνόπουλος, Μπρούνο).

Πηγή: eviasports