Σπορ

Χάλκινο μετάλλιο για τον Τσιάμη στο τριπλούν!

Ο Δημήτρης Τσιάμης με καλύτερο άλμα στα 16.78μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου.Η στιγμή της δικαίωσης έφτασε για τον Δημήτρη Τσιάμη. Σε ηλικία 36 ετών κατάφερε να ανέβει για πρώτη φορά στην καριέρα του σε βάθρο μεγάλης διοργάνωσης. Ο Τσιάμης κατετάγη στην τρίτη θέση του τελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Στον πρώτο του άλμα ο Τσιάμης ξεπέρασε τα 16.55, ακολούθησε ένα άκυρο και στη συνέχεια το άλμα που του χάρισε το μετάλλιο στα 16.78. Από εκεί και πέρα ο 36χρονος άλτης είχε 16.48, μία ακόμα άκυρη και 16.13μ.

Αυτό ήταν το έκτο μετάλλιο της Ελλάδας σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η χώρα μας έχει κατακτήσει ακόμα τρία χρυσά και δύο ασημένια, ισοφαρίζοντας έτσι την καλύτερη επίδοση του Μονάχου με έξι μετάλλια το 2002.

Νικητής στον αγώνα και πρωταθλητής Ευρώπης ήταν ο Πορτογάλος, Νέλσον Έβορα με καλύτερο άλμα στα 17.10, ενώ δεύτερος ήταν ο Αζέρος Αλέξις Κοπέλο με 16.93μ.

ΕΚΤΟΣ Ο ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ

Τον καλύτερο αγώνα του στη σεζόν κατάφερε να κάνει στο Βερολίνο στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο πρωταθλητής μας πέτυχε φετινό ρεκόρ με άλμα στα 5,75 μ. και βρέθηκε για μία ακόμη φορά ψηλά στην κατάταξη μιας μεγάλης διοργάνωσης.  Παράλληλα ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα έδειξε την αγωνιστική του κλάση, αφού μπόρεσε να αφήσει πίσω του τα προβλήματα τραυματισμών και να παρουσιαστεί στην καλύτερη δυνατή κατάσταση στον σημαντικότερα αγώνα της σεζόν. Ο Φιλιππίδης ξεκίνησε τον αγώνα του με έγκυρο άλμα στα 5,50 μ., έκανε ένα άκυρο στα 5,65 μ. και πέρασε με την πρώτη τα 5,75 μέτρα.

Ο έμπειρος αθλητής στη συνέχεια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 5,80 μ. κι έτσι ολοκλήρωσε τον αγώνα του έκτος. Ο Φιλιππίδης ταξίδεψε στο Βερολίνο με καλύτερη επίδοση στα 5,71 μέτρα.

ΦΕΤΙΝΟ ΡΕΚΟΡ ΣΤΙΣ ΣΚΥΤΑΛΕΣ

Καλές παρουσίες πραγματοποίησαν οι ομάδες 4Χ100 μ. της χώρας μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, αφού τόσο οι Άνδρες όσο και οι Γυναίκες πέτυχαν φετινά ρεκόρ.

Οι Μάκης Στεργιούλη, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Παναγιώτης Τριβυζάς και Λυκούργος Τσάκωνας τερμάτισε σε  39.49 και κατέλαβε την 6η θέση στη σειρά τους και την 11η στο σύνολο. Η παρουσία της ομάδας ήταν αρκετά καλή, δεδομένο του ότι η τετράδα κατάφερε στον αγώνα στόχο να κάνει φετινό ρεκόρ.

Φετινό ρεκόρ πέτυχε και η τετράδα των γυναικών, χωρίς την Μαρία Μπελιμπασάκη στη σύνθεση της, η οποία τελικά δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί λόγω της σύσπασης στον προσαγωγό. Οι Γρηγορία Κεραμιδά, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη και Κορίνα Πολίτη τερμάτισαν σε 44.48, στη πήραν την 14η θέση στο σύνολο. Η σημερινή ήταν η πρώτη φορά στη σεζόν, η ομάδα κατέβηκε τα 45.00.