Champions League: Έγραψε ιστορία η Μάντσεστερ Σίτι, πρώτη φορά στον τελικό!

Champions League: Μέγα πάθος τεράστια ποιότητα και δίκαια η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό νικώντας την Παρί Σεν Ζερμέν και στην Αγγλία με σκορ 2-0. Ο Μαχρέζ τα γκολ των «πολιτών»!
Στον… έβδομο ουρανό η γαλάζια πλευρά του Μάντσεστερ! Η Σίτι το έψαχνε χρόνια και το πέτυχε! Υπό τις οδηγίες του Πεπ Γκουαρντιόλα, οι «πολίτες» πήραν πανάξια το εισιτήριο για τον τελικό του Champions League. Πρώτη φορά στην ιστορία τους θα είναι στο μεγάλο ραντεβού της 29ης Μαϊου στην Κωνσταντινούπολη!

Για να το πετύχουν αυτό οι Άγγλοι, χρειάστηκε να υποτάξουν την Παρί Σεν Ζερμέν για δεύτερη φορά! Έχοντας για… προίκα το 2-1 υπέρ τους απ’ τη Γαλλία, με εξαιρετικό «διάβασμα» της αναμέτρησης και την ποιότητα που δεν κρύβεται, η Σίτι επικράτησε σχετικά εύκολα με 2-0 και με συνολικό σκορ 4-1 πέρασε πανάξια στον τελικό του Champions League! Έχοντας για πρωταγωνιστική τον Μαχρέζ που πέτυχε και τα δύο γκολ, αλλά για κορυφαίο τον εκπληκτικό Ρούμπεν Ντίαζ στην άμυνα! Βέβαια δεν υστέρησε κανείς για τους «γαλάζιους»!

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να είναι στον πάγκο και τον Ικάρντι στην κορυφή της επίθεσης, άρχισε το ματς για την Παρί. Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε πιστή στο γνωστό πλάνο του Πεπ Γκουαρντιόλα! Σε συνθήκες χειμωνιάτικες, καθώς το τοπίο έμοιαζε χιονισμένο λόγω της χαλαζόπτωσης και με θερμοκρασία να μην ξεπερνά του 5 βαθμούς Κελσίου!

Από το… καλησπέρα του αγώνα, φάνηκε η ποιότητα των δύο αντιπάλων. Η Παρί θέλησε να πιέσει για να βρει γρήγορο γκολ αν μπορέσει. Στο 7’, μάλιστα, ο διαιτητής Κάιπερς υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Ζιντσένκο. Ο Ουκρανός μπακ βρήκε την μπάλα καθαρά με τον ώμο, έτσι μετά από εξέταση του VAR ο Ολλανδός πήρε πίσω την απόφασή του!

Τέσσερα λεπτά μετά, η πίεση ψηλά των Γάλλων έδωσε την ευκαιρία στους «πολίτες» να ανοίξουν το σκορ! Με εκπληκτικό τρόπο ο Έντερσον έδωσε την μπάλα απ’ το τέρμα του στον Ζιντσένκο που έφευγε πίσω απ’ τη σέντρα και με χώρο στα αριστερά. Αυτός γύρισε στον Ντε Μπρόινε, ο Βέλγος σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και ο Μαχρέζ πήρε το ριμπάουντ από πλάγια θέση για το 1-0, καθώς ο Κιμπεμπέ… κοιμήθηκε!

Μέχρι το 20λεπτο κάλλιστα η Παρί θα μπορούσε να έχει φέρει το ματς στα ίσα! Στο 17’ έγινε σέντρα και ο Μαρκίνιος σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία!

Δύο λεπτά έκανε λάθος η άμυνα της Σίτι και ο Ντι Μαρία είχε την μεγάλη φάση για να σκοράρει, αλλά σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση! Με τον Αργεντινό να μην μπορεί να πιστέψει την ευκαιρία που σπατάλησε!

Οι καλές φάσεις μειώθηκαν σημαντικά οδεύοντας προς το τέλος του πρώτου μέρους, έχοντας κυρίως κάποια σουτ που απείλησαν χωρίς όμως να αποτελούν σημαντικές ευκαιρίες ευκαιρίες (κυρίως αυτά των Μπερνάντο Σίλβα και Ερέρα).

Στο δεύτερο μέρος η Παρί μπήκε με την… πλάτη στον τοίχο ουσιαστικά. Αναγκασμένη να πιέσει για να βρει γκολ, αναζητώντας τουλάχιστον δύο για να πάει το ζευγάρι έστω στην παράταση.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε τη σωστή διαχείριση, έδωσε το χώρο και αμύνθηκε σωστά. Με περίσσιο πάθος μάλιστα, καθώς περισσότερο κι απ’ τα γκολ των «πολιτών» πανηγυρίστηκε μια εκπληκτική άμυνα των Ζιντσένκο και Στόουνς στο 55ο λεπτό! Όταν ο Νεϊμάρ έκανε εξαιρετική προσπάθεια αλλά το σουτ που δοκίμασε κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Επτά λεπτά μετά συνέβη το ίδιο σε προσπάθεια του Ερέρα, με τον Ντίας να είναι αυτό που έβαλε… στοπ στην μπάλα. Ο Πορτογάλος στόπερ έμοιαζε απλά απροσπέλαστος στην αναμέτρηση και ήταν δίχως άλλο απ’ τους κορυφαίους της ομάδας του Γκουαρντιόλα!

Κι ακριβώς τη στιγμή που βρήκε τον παραμικρό χώρο, η Αγγλική ομάδα «χτύπησε» δεύτερη φορά! Ο Φόντεν έπαιξε το 1-2 με τον Ντε Μπρόινε, ο 20χρονος σε θέση αριστερού εξτρέμ έκανε εξαιρετικό γύρισμα στον Μαχρέζ που απ’ το ύψος της μικρής περιοχής ανενόχλητος έκανε το 2-0!

Κάπου εκεί η Παρί Σεν Ζερμέν έδειξε να… αδειάζει από πίστη. Μάλιστα στο 69’ ήρθε και η… χαριστική βολή απ’ τον Ντι Μαρία. Ο Αργεντινός ήθελε να πάρει την μπάλα για ένα πλάγιο, ο Φερναντίνιο ήταν κοντά του και με μια απότομη κίνηση άπλωσε το πόδι του και τον πάτησε! Ο Τάσος Σιδηρόπουλος που ήταν ο τέταρτος της αναμέτρησης, ειδοποίησε τον διαιτητή και ο Αργεντινός αποβλήθηκε. Έτσι οι Γάλλοι έψαχναν τρία γκολ με παίκτη λιγότερο και γεμάτοι νεύρα, καθώς στις αμέσως επόμενες φάσεις περισσότερο έπαιζαν… κατς παρά ποδόσφαιρο!

Ο Φόντεν στο 77’… ισοφάρισε τα δοκάρια στην αναμέτρηση, καθώς γύρισε εξαιρετικά και με σουτ έστειλε την μπάλα εκεί, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Η Μάντσεστερ Σίτι πίεζε παρότι είχαν κριθεί τα πάντα και έψαχνε κι άλλα γκολ για να «σφραγίσει» τη στιγμή της ιστορίας της!

Το τέλος της αναμέτρησης έφερε τα πανηγύρια στο «Έτιχαντ»! Εκεί όπου η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε αυτό που κυνηγούσε για χρόνια! Πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Champions League. Περιμένει πλέον να μάθει αν θα βρει απέναντί της την Τσέλσι ή την Ρεάλ Μαδρίτης! Έχοντας το βλέμμα στο βαρύτιμο τρόπαιο…

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Π. Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ρούμπεν Ντίαζ, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Γκιντογάν, Μπερνάντο Σίλβα (82’ Στέρλινγκ), Φόντεν (85’ Αγουέρο), Ντε Μπρόινε (82’ Γκάμπριελ Ζέσους), Μαχρέζ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Μ. Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι (75’ Νταγκμπά), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό (83’ Μπάκερ), Παρέδες (75’ Ντανίλο), Ερέρα (62’ Ντράξλερ), Βεράτι, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Ικάρντι (62’ Μόιζε Κιν).