Champions League: Μπαρτσελόνα, Μπάγερν στο Final-8

H Μπαρτσελόνα είχε ήδη το προβάδισμα από το Σαν Πάολο και το 1-1 με τη Νάπολι στον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα για τους 16 του Champions League.

Μπορεί στο πρωτάθλημα να απογοήτευσαν και να έχασαν το πρωτάθλημα από τη Ρεάλ, αλλά στο Champions League οι μπλαουγκράνα στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων.

Νίκησαν 3-1 τους παρενοπέι και έκλεισαν εισιτήριο για Λισαβόνα. Στα προημιτελικά του Final 8 θα παίξουν με την Μπάγερν, η οποία απέκλεισε με περίπατο την Τσέλσι.

Η Νάπολι ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο 2′ παραλίγο να κάνει τη ζημιά στη Μπαρτσελόνα. Το σουτ του Μέρτενς από κοντά με το αριστερό, όμως, χτύπησε στο δεξί δοκάρι και πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 10′. Ο Ράκιτιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λανγκλέ με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Ο στόπερ των μπλαουγκράνα είχε σπρώξει τον Ντέμε για να πάρει πλεονεκτική θέση, αλλά αντικανονικό μαρκάρισμα δεν έγινε με βάση τον έλεγχο της φάσης από το VAR.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να είναι το αφεντικό του αγώνα και στο 23′ έκανε το 2-0. Με τρόπο καταπληκτικό. Ο Μέσι μπήκε στην περιοχή αφού όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε εκτός ισορροπίας προ του Μανωλά και σκόραρε. Η Νάπολι ήταν η 35η διαφορετική ομάδα σε βάρος της οποίας έβαζε γκολ ο σπουδαίος Αργεντινός.

Στο 30′ ο σούπερ σταρ της Μπάρτσα έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά μετά τον έλεγχο του VAR, διαπιστώθηκε πως κατέβασε τη μπάλα με το χέρι. Στο 40ό λεπτό ο Καλιντού Κουλιμπαλί επιχείρησε να διώξει, ο Λιονέλ Μέσι έβαλε το πόδι για να του κλέψει τη μπάλα και ο Σενεγαλέζος κλώτσησε τον Αργεντινό αντί για τη μπάλα, με τον Τσουνέιτ Τσακίρ να σφυρίζει το πέναλτι μετά από έλεγχο της φάσης στο μόνιτορ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουίς Σουάρες – ο Μέσι δεν ήταν έτοιμος από το χτύπημα στη φάση με τον Κουλιμπαλί – ο οποίος ήταν εύστοχος, διαμορφώνοντας το 3-0. Πρώτο γκολ του Σουάρες με πέναλτι στο Champions League. Με πέναλτι διαμορφώθηκε και 3-1. Στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Ίβαν Ράκιτιτς ανέτρεψε τον Ντρις Μέρτενς. Στο 45+5′ ο Λορέντσο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας για το 3-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν (84′ Μόντσου)
ΝΑΠΟΛΙ (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντέμε (46′ Λομπότκα), Φαμπιάν Ρουίθ, Ζιελίνσκι (70′ Λοσάνο), Καγιεχόν (70′ Πολιτάνο), Ινσίνιε, Μέρτενς.

Μπάγερν – Τσέλσι 4-1: Με τεσσάρα στα προημιτελικά του Champions League

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν το αδιαμφισβήτητο φαβορί και πριν την έναρξη του παιχνιδιού με την Τσέλσι, αφού είχε την ασφάλεια του 3-0 στο Stamford Bridge.

Οι Βαυαροί όμως δεν έμειναν εκεί, αφού φρόντισαν να κλειδώσουν την πρόκριση με σκορ 4-1 απέναντι στους μπλε. Ο Λεβαντόβσκι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με δύο γκολ και δύο ασιστ στην αναμέτρηση έχοντας ανάμειξη σε όλα τα τέρματα.
Κάπως έτσι η Μπάγερν προχωρά στο Final 8 του Champions League στην Πορτογαλία.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού ότι θέλει να ολοκληρώσει γρήγορα την υπόθεση της πρόκρισης. Μάλιστα, το κατάφερε καθώς δεν άργησε η στιγμή που πέτυχε το πρώτο της γκολ στην αναμέτρηση. Ο Λεβαντόβσκι βγήκε απέναντι από τον Καμπαγιέρο στο 7ο λεπτό με τον γκολκίπερ της Τσέλσι να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Πολωνός στράικερ δεν αστόχησε στο 10ο λεπτό από τα έντεκα βήματα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Φλικ πίεζε ψηλά, κρατούσε την κατοχή ελέγχοντας απόλυτα την αναμέτρηση. Στο 24ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ από τον Ίβαν Πέρισιτς. Η μπάλα χάθηκε από τους μπλε στη μεσαία γραμμή, ο Λεβαντόβσκι βρήκε τον Κροάτη μέσα στην περιοχή και εκείνος έγραψε το 2-0.

Η εικόνα δεν άλλαξε τα επόμενα λεπτά, καθώς η Μπάγερν ήταν πιο απειλητική. Ωστόσο, στο 40ο λεπτό η Τσέλσι κατάφερε να βρει δίχτυα με ωραίο μακρινό σουτ του Οντόι, όμως το γκολ ακυρώθηκε αφού υπήρξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Τελικά, οι μπλε κατάφεραν να μειώσουν πριν το ημίχρονο. Στο 44ο λεπτό ο Έμερσον έβγαλε σέντρα από τα αριστέρα, ο Νόιερ δεν κατάφερε να σταματήσει την μπάλα στην έξοδο του και ο Τάμι Έιμπραχαμ έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν σαφώς μειωμένος με την Μπάγερν να έχει την κατοχή και να είναι περισσότερο απειλητική. Οι φάσεις ήταν λιγότερες, με τους Βαυαρούς να μετρούν τις περισσότερες. Στο 61ο λεπτό ο Μίλερ έπειτα από μία σέντρα δεν έπιασε το πλασέ όπως θα ήθελε και η μπάλα αναπήδησε πάνω από την εστία της Τσέλσι.

Στο 67′ ο Τιάγκο πήρε μία κεφαλιά την οποία σταμάτησε με το πόδι ο Μπάρκλεϊ. Στη συνέχεια Κουτίνιο και Ράις απείλησαν με μακρινά σουτ. Η Μπάγερν ωστόσο έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Κορεντάν Τολισό, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή. Ο Λεβαντόβσκι έβγαλε μία σέντρα από αριστερά, ο Γαλλος κινήθηκε μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπάγερν δεν σταμάτησε εκεί και στο 84ο λεπτό έφτασε σε ακόμη ένα τέρμα. Ο Οντριοθόλα έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Λεβαντόβσκι πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και έγραψε το 4-1. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Μπάγερν (Φλικ): Νόιερ, Μπόατενγκ, Άλαμπα, Κίμιχ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Τιάγκο, Γκνάμπρι, Μίλερ, Πέρισιτς, Λεβαντόβσκι

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Έμερσον, Μπάρκλεϊ, Καντέ, Κόβατσιτς, Χάντσον-Οντόι, Έιμπραχαμ, Μάουντ