Champions League: «Περίπατο» η Μπάγερν, ματσάρα στη Γαλλία

Η Μπάγερν Μονάχου ξέσπασε στην Μπενφίκα καθώς επικράτησε με 5-1 των Πορτογάλων εντός έδρας και έδειξε να αφήνει πίσω της τα αρνητικά αποτελέσματα

Μετά την ισοπαλία με 3-3 κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ η Μπάγερν Μονάχου έψαχνε τρόπο να ξεσπάσει και δεν θα μπορούσε να το βρει καλύτερα από το ματς με την Μπενφίκα, όπου οι Γερμανοί έκαναν ότι ήθελαν και πήραν τη νίκη με 5-1 κόντρα στους Πορτογάλους. Ρόμπεν (13΄και 30΄), Λεβαντόφσκι (36΄και 51΄) και Ριμπερί (76΄) σκόραραν για την Μπάγερν, με την Μπενφίκα να μειώνει σε 3-1 με τον Φερνάντες στο 46ο λεπτό του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, με δράστες τους Μπέιλ (47΄) και Λούκας Βάθκεθ (59) η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ρόμα και έδειξε ότι μπορεί να σταματήσει πλέον τις άσχημες εμφανίσεις. Στο μεταξύ με ένα γκολ του Φελαϊνί στις καθυστερήσεις του ματς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Γιουνγκ Μπόις εντός έδρας. Για τον όγδοο όμιλο επίσης δύσκολη νίκη πήρε εντός έδρας η Γιουβέντους που με σκόρερ τον Μάριο Μάντζουκιτς στο 59ο λεπτό «σκότωσε» με 1-0 την Βαλένθια.

Στην έδρα της Λιόν έγινε ίσως το πιο συναρπαστικό ματς με τους Γάλλους να αναδεικνύονται ισόπαλοι (2-2) με την Μάντσεστερ Σίτι. Οι γηπεδούχοι παρότι προηγήθηκαν δυο φορές (μια με τον Κορνέ στο 55΄και μια με τον ίδιο παίκτη και πάλι στο 81΄) είδαν τους Άγγλους να τους ισοφαρίσουν και τις δυο φορές, αρχικά με τον Λαπόρτ στο 62΄και στη συνέχεια στο 83΄με τον Αγουέρο. Τέλος στην Γερμανία η Σαχτάρ Ντόνετσκ πήρε το θρίλερ της αγωνιστικής καθώς επικράτησε με 3-2 της Χόφενχαϊμ. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Ισμαίλι στο 14΄και Τάισον ένα λεπτό αργότερα για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με γκολ των Κράμαριτς και Ζούμπερ στο 17ο λεπτό και το 40ο λεπτό αντίστοιχα. Ωστόσο η Σαχτάρ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Τάισον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.