Champions League: Προβάδισμα για Άγιαξ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Ο Άγιαξ κέρδισε με 3-1 τη Ντιναμό Κιέβου και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τους ομίλους. Με ισοπαλία 1-1 έφυγε από την Ελβετία η Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ο Άγιαξ υποδέχθηκε τη Ντιναμό Κιέβου και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Ο Αίαντας προηγήθηκε μόλις στο 2’ με τον Φαν Ντε Μπέεκ και λάθος του κίπερ Μπόικο, όμως οι Ουκρανοί βρήκαν γρήγορα την απάντηση και ισοφάρισαν με τον Κετζιόρα από κοντά στο 15’.

Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και πριν το ημίχρονο είχαν φτάσει σε άλλα δύο γκολ. Στο 35’ ο Ζίγιεχ έκανε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα, αφού κόντραρε, κατέληξε στα δίχτυα του Μπόικο για το 2-1, ενώ στο 43’ ο Τάντιτς έκανε το 3-1! Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες στην επανάληψη για μεγαλύτερο σκορ, όμως το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.
Το πάνω χέρι η Ντιναμό Ζάγκρεμπ!
Η Ντιναμό αγγίζει τ’ αστέρια, μιας και οι Κροάτες απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στη Βέρνη από τη Γιούνγκ Μπόις. Κι όμως, η πρωταθλήτρια Ελβετίας μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό ο Μπαμπού κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά όχι ουσιαστικοί για να απειλήσουν ξανά την εστία του Ζάγκορατς. Αντίθετα, η Ντιναμό στο 40ο λεπτό και σε μια ανύποπτη φάση έφερε το ματς στα ίσα με τον Ορισιτς. Πιο ανοιχτό το ματς στην επανάληψη, οι Κροάτες ήταν καλύτεροι, αλλά και… άτυχοι, αφού είχαν δοκάρι με τον Χαΐροβιτς. Η Γιούνγκ Μπόις ήταν πιο απειλητική στα τελευταία λεπτά, αλλά τόσο ο Ν’Σαμέ σε δυο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της νίκης.