Champions League: Στους ομίλους Ερυθρός Αστέρας και Ντινάμο Ζάγκρεμπ (videos)

Ο Ερυθρός Αστέρας και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ εξασφάλισαν την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Οι πρώτοι αγώνες ήταν καθοριστικοί και στις δύο αναμετρήσεις. Οι Σέρβοι μετά το 2-2 με την Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία, ήρθαν ισόπαλοι 1-1 και πέρασαν χάρη στο εκτός έδρας γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 59′ με τον Βουκάνοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ελ Φαρντού Μπεν Ναμπουχάν στο 82′. Ο Ερυθρός Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Τομανέ αποβλήθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο άλλο παιχνίδι η Ντιναμό Ζάγκρεμπ υπερασπίστηκε το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Κροατία και με το 1-1 απέναντι στην Ρόζενμποργκ πήρε την πολυπόθητη πρόκριση. Οι Νορβηγοί έβαλαν τις βάσεις για την ανατροπή στο 11′ όταν ο Ντέιβιντ άνοιξε το σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, αλλά ο Γκόγιακ στο 84′ έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.