Champions League: Θριαμβεύτρια με θρίλερ η Λίβερπουλ, γκέλα η Παρί – Όλα τα γκολ (+videos)

Champions League: Ματσάρα στο Άνφιλντ με την Λίβερπουλ να παίρνει τη νίκη (3-2) κόντρα στην Μίλαν – Κόλλησε στο 1-1 κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ η Παρί Σεν Ζερμέν – Το ντέρμπι (0-1) κόντρα στην Ίντερ η Ρεάλ

Σε ένα πραγματικό θρίλερ στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ μπήκε με το δεξί στους ομίλους του UEFA Champions League επικρατώντας με ανατροπη 3-2 της Μίλαν που αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-2 στο ημίχρονο δεν κατάφερε να επιστρέψει με θετικό αποτέλεσμα στη διοργάνωση. Από τον πάγκο παρακολούθησε το ματς ο Κώστας Τσιμίκας που δεν επιλέχθηκε από τον Γιούργκεν Κλοπ για να αγωνιστεί.

Ο Αλεξάντερ Άρνολντ είδε την μπάλα μετά από σουτ του να κοντράρει και στον Τομόρι και έκανε το 1-0 για την Λίβερπουλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μενιάν απέκρουσε πέναλτι του Σαλάχ, με την Μίλαν να παίρνει ώθηση από αυτό και αρχικά στο 42ο λεπτό έκανε το 1-1 με τον Ρέμπιτς για να έρθει δυο λεπτά αργότερα ο Μπραχίμ να φέρει τα πάνω κάτω για το 1-2 των Ιταλών.

Ο Σαλάχ όμως στο 49ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια για το 2-2 με τον αρχηγό Χέντερσον με σουτ έξω από την περιοχή να γράφει το 3-2 και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Κλαμπ Μπριζ «βραχυκύκλωσε» Μέσι και Παρί – Ανησυχία για Εμπαπέ
Ευρωπαϊκό ντεμπούτο με την φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν για τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος ξεκίνησε στην ενδεκάδα των Γάλλων για τον αγώνα με την Κλαμπ Μπριζ. Όμως τα πράγματα δεν πήγαν όπως ήθελαν στην Παρί καθώς είδαν την Κλαμπ Μπριζ να στέκεται εξαιρετικά στο γήπεδο και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Ο Ερέρα έβαλε μπροστά στο σκορ τους Γάλλους αλλά ο Βανάκεν στο 27ο λεπτό έκανε το 1-1. Τι και αν έχασε ευκαιρίες και είχε και δοκάρι ο Μέσι δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Ανησυχία στην Παρί Σεν Ζερμέν και για τον Κιλιάν Εμπαπέ που αποχώρησε τραυματίας. Ο Γάλλος σούπερ σταρ, που συνυπήρξε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα με τους Λιονέλ Μέσι και Νεϊμάρ Τζούνιορ, δέχθηκε δύο φορές χτύπημα στον αστράγαλο λίγο πριν το ημίχρονο κι αμέσως μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενημερώνοντας το ιατρικό τιμ πως δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει στο ματς και προκαλώντας μεγάλη ανησυχία στον Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Ο Εμπαπέ αντικαταστάθηκε στο 51’ από τον Ικάρντι κι αποχώρησε κουτσαίνοντας από τον αγωνιστικό χώρο και η σοβαρότητα του τραυματισμού του θα ξεκαθαρίσει μετά από εξετάσεις την Πέμπτη (16/09). Ο 22χρονος άσος είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα στον δεξιό τετρακέφαλο στην εκκίνηση της εφετινής Ligue 1, επιστρέφοντας στη δράση το περασμένο Σαββατοκύριακο στον αγώνα με την Κλερμόν.

Ο Ροντρίγκο εκτέλεσε την Ίντερ
Η «χρυσή» αλλαγή του Κάρλο Αντσελότι, Ροντρίγκο, έμελλε να «σφραγίσει» το ντέρμπι του 4ου ομίλου, Ίντερ-Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Βραζιλιάνος, μετά την μαγική ασίστ του Καμαβινγκά στο 90΄ νίκησε τον Χαντάνοβιτς και χάρισε στους «μερένγκες» ένα τεράστιο «διπλό» (1-0), που ίσως να παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στην υπόθεση της πρώτης θέσης του γκρουπ.

Την 18η σερί νίκη της σε αγώνα των ομίλων του Champions League πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία «σκόρπισε» στο «Έτιχαντ» με 6-3 την Λειψίας, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Η φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης έκανε τα εύκολα μετά το 2-0 και 4-2, αλλά η επίθεσή της σκόραρε ό,τι ώρα ήθελε απέναντι στους Γερμανούς, που είναι φανερό πως έχουν μεγάλο αμυντικό πρόβλημα, καθώς λίγες μέρες νωρίτερα (11/09) είχαν δεχτεί τέσσερα γκολ από την Μπάγερν στο πλαίσιο της Bundesliga.

Τριάντα δύο χρόνια μετά την τελευταία τους αναμέτρηση (σ.σ. σεζόν 1988/1999 για το Κύπελλο UEFA) ο Άγιαξ διέλυσε με 5-1 την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Χοσέ Αλβαλάδε» στην… επιστροφή των «Λιονταριών» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά το 2017 σε εντός έδρας ματς (τότε είχαν επικρατήσει με 3-1 του Ολυμπιακού). Πρωταγωνιστές του «Αίαντα» ήταν οι Άντονι και Αλέ, με τον πρώτο να «σερβίρει» τρεις φορές στον Γάλλο στράικερ κι ο τελευταίος να «εκτελεί» ισάριθμες, ενώ στο 63΄ ολοκλήρωσε τη μαγική του εμφάνιση με το τέταρτο προσωπικό του γκολ.

Στο μοναδικό ματς χωρίς γκολ, Ατλέτικο Μαδρίτης και Πόρτο έμειναν στο 0-0 με τους «δράκους» να έχουν δικαιολογημένα παράπονα από τους διαιτητές και το VAR, καθώς στο 81΄ ο Ταρέμι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς θεωρήθηκε (κακώς) ότι υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Όμπλακ.

Η «παρθενική» συμμετοχή της Σερίφ Τιρασπόλ στους ομίλους του Champions League συνοδεύτηκε με ιστορική νίκη επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ (2-0), ενώ με κορυφαίο τον Τζουντ Μπέλινγχαμ, η Ντόρτμουντ πέρασε από την Κωνσταντινούπολη με 2-1 το εμπόδιο της Μπεσίκτας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος
Κλαμπ Μπριζ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (27′ Βανάκεν-15΄Ερέρα)
Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 6-3 (16΄Άκε, 28΄αυτ. Μουκιέλε, 45+1 Μαχρέζ, 52′ Γκρίλις, 75′ Ζοάο Κανσέλο, 86΄Γκάμπριελ Ζεσούς – 42′, 51′, 74′ Ενκουκού)

2ος όμιλος
Ατλέτικο Μαδρίτης-Πόρτο 0-0
Λίβερπουλ-Μίλαν 3-2 (9′ αυτ. Τομόρι, 49′ Σαλάχ, 69΄Χέντερσον-42′ Ρέμπιτς, 44΄Μπραχίμ)