Χάποελ Χολόν – ΑΕΚ 77-71: Σε… κίνδυνο η πρόκριση – Τα σενάρια! (video)

Την ευκαιρία να «σφραγίσει» πρόωρα την πρόκριση για τα πλέι οφ του Basketball Champions League απώλεσε στο Ισραήλ η ΑΕΚ, η οποία πλέον μπαίνει σε… περιπέτειες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 35-36 λεπτά, αλλά στο τέλος η ΑΕΚ… κατέρρευσε, γνωρίζοντας την ήττα από την Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα, που κάλυψε το εις βάρος της -4 της ήττας στο ΟΑΚΑ (100-96) και πλέον υπερτερεί στην ισοβαθμία με την «Ένωση».

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Λοτζέσκι να ευστοχεί σε τρίποντο για το 65-67 στο 35:25. Κάπου εκεί όμως επήλθε… μπλακ άουτ και με σερί 12-0 η Χάποελ πήρε τη μεγάλη νίκη και την πολυπόθητη διαφορά!

Τα σενάρια πρόκρισης για την ΑΕΚ

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα ωστόσο η ΑΕΚ κρατάει και την τύχη στα χέρια της. Με τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί δεν αποκλείεται η τριπλή ή ακόμα και η τετραπλή ισοβαθμία, όπως μπορείτε να δείτε και στη βαθμολογία παραπάνω. Σε μια τέτοια περίπτωση η ΑΕΚ θα έχει το πάνω χέρι, με το +26 κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ στο ΟΑΚΑ.

Το σενάριο που φέρνει την ΑΕΚ εκτός συνέχειας συγκεντρώνει λίγες πιθανότητες. Θα πρέπει η Τσμόκι Μινσκ να κάνει το 2 στα 2 με Σολέ και ΑΕΚ και η Χάποελ Χολόν να ηττηθεί από την Σολέ την τελευταία αγωνιστική. Σε αυτή την περίπτωση θα προκύψει μονή ισοβαθμία με την Χολόν, που θα αφήσει την ΑΕΚ στην τρίτη θέση του ομίλου.