Χωρίς γκολ Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής Λάρισας

Χωρίς γκολ  Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής Λάρισας

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής Λάρισας στο γήπεδο της Άλλης Μεριάς, με τους Σάκη Θεοδοσιάδη και Παναγιώτη Διλμπέρη να έχουν την ευκαιρία για χρήσιμες δοκιμές σε πρόσωπα και σχηματισμούς.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τον Ηρακλή Λάρισας στο 1ο λεπτό, όμως το σουτ του Ζαφειρίου από πλάγια θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καβουσάκη. Για τον Ολυμπιακό Βόλου απάντησε στο 11′ ο Καμπέρης, χωρίς όμως να βρει στόχο, σε ένα πρώτο τέταρτο με καλό γενικά ρυθμό. Στο 16′ ο Ζαφειρίου ήταν εκείνος που προσπάθησε να απειλήσει και πάλι, όμως το σουτ του εκτός περιοχής πέρασε εκτός.

Στο 18′ ο Κόλα εκτέλεσε έξυπνα το κόρνερ βάζοντας δύσκολα στον Κουτζαβασίλη, η φάση συνεχίστηκε με τη μπάλα να φτάνει στον Παπαϊωάννου, ο οποίος έκανε την προβολή αλλά δεν κατάφερε να τη στείλει προς τα δίχτυα. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να χτίσουν ορθολογικά το παιχνίδι τους, με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει μία ελαφρά κυριαρχία και τον Ηρακλή να δημιουργεί τις δικές του προϋποθέσεις με κύριους εκφραστές τους Λεσάι και Ζαφειρίου. Το σουτ του Κόλα από πλάγια θέση στο 35′ πέρασε εκτός, ενώ η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα ήρθε στις καθυστερήσεις.

Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπαϊωάννου πήδηξε ψηλότερα από όλους και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει την πρώτη του καλή στιγμή με τον Αναστασίου να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να φτάσει σε τελική προσπάθεια στο 53′. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία ήρθε στο 58ο λεπτό, με τον Κόλα να εκτελεί αριστοτεχνικά φάουλ εκτός περιοχής, αλλά να βλέπει τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από τη συμβολή των δοκών. Στο 70′ ο Ευθυμιάδης επιχείρησε ένα καλό σουτ από πλάγια θέση χωρίς αποτέλεσμα, ενώ εκτός κατέληξε και το συρτό σουτ του Σκοπελίτη πέντε λεπτά αργότερα.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι πολλές αλλαγές αλλοίωσαν το ρυθμό, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι μηδαμινές. Κάπως έτσι το παιχνίδι.. έσβησε με το 0-0 να διατηρείται μέχρι και το τέλος.

Ολυμπιακός Βόλου: Καβουσάκης (85′ Κοκώνης), Λάμπος (71′ Παπαδήμος), Διαμαντόπουλος (76′ Ακριβόπουλος), Παπαϊωάννου, Γαλανόπουλος (46′ Σιουμουρέκης), Καμπέρης, Κόφφας (46′ Σκοπελίτης), Κόλα, Αναστασίου (65′ Μυλωνάς), Κατσαγεωργίου (53′ Σταμπουλής), Ντινιωτάκης (76′ Σκούρας)

Ηρακλής Λάρισας: Κουτζαβασίλης (58′ Παπαγιάννης), Καψάλης Μαρ., Καμπέρης (82′ Κουτζαηλίας Κ.), Γαργάλας (46′ Αγγελούλης), Καψάλης Στρ.,Μπάμης, Τσιμίκας (58′ Αλτάνης), Ζαφειρίου (46′ Σούμπασης), Μεζίνη (80′ Κουτζαηλίας Γ.), Λεσάι (70′ Ευθυμιάδης), Μάντικας