Χρυσή ισοπαλία (0-0) του Πόρου στον Άγιο Νικόλαο…

Χρυσή  ισοπαλία (0-0) του Πόρου στον Άγιο Νικόλαο…

Ο Πόρος σταμάτησε (0-0) τον Άγιο Νικόλαο καθώς άντεξε με παίκτη λιγότερο από το 41ο λεπτό και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία

Τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) κόντρα στον Άγιο Νικόλαο πήρε ο Πόρος, ο οποίος αν και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 41ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Αριστεινίδης) δεν το έβαλε κάτω και έβγαλε ψυχή παίρνοντας ένα θετικό αποτέλεσμα. Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε και η απόκρουση σε εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου από τον Ζαφείρη στο 90+4′ , με τον Έλληνα τερματοφύλακα να δίνει τον βαθμό στην ομάδα του.

-Στη σέντρα οι παίκτες του ΑΟΑΝ με τον Φουκαράκη, ξεκίνησε το ντέρμπι στον Άγιο Νικόλαο.
5′ Πρώτα σουτ στο παιχνίδι αυτά των Ράπτη, Αζίζι για τον Πόρο πάνω στα σώματα των παικτών του ΑΟΑΝ, στη συνέχεια η σέντρα του Νάκα από δεξιά, δεν ακολουθούσε κάποιος ποδοσφαιριστής του Πόρου στο δεύτερο δοκάρι.
9′ Επικίνδυνο φάουλ για τον ΑΟΑΝ από αριστερά, το εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος εδιωξε ο Ζαφείρης, ο Νοκάι πήρε το “ριμπάουντ” σουτάροντας μέσα από την περιοχή πάνω από τα δοκάρια.
13′ Φάουλ Ράπτη από αριστερά, κεφαλιά του αφύλακτου μέσα στην περιοχή Καστελλιανάκη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο ο επιθετικός του Πόρου υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον πρώτο βοηθό.
14′ Καλή στιγμή για τον Πόρο. Ωραία μπαλιά Αζίζι, ο Καστελλιανάκη ς δεν πρόλαβε να “τσιμπήσει” τη μπάλα, βγήκε από την περιοχή του και έδιωξε με το κεφάλι ο Μπένκο.
28′ Μακρινό δυνατό σουτ Καλαμιώτη μπλόκαρε ο Μπένκο.
31′ Πρώτη κίτρινη στο ντέρμπι, τη δέχθηκε ο Αζίζι για μαρκάρισμα στον Παπαδόπουλο από δεξιά.
33′ Καλή στιγμή για τον ΑΟΑΝ, προσποίηση Παπαδόπουλο από αριστερά και σουτ, η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Ζαφείρη.
37′ Ο Πόρος βγαίνει ταχύτατα στην κόντρα, ο Καλαμιώτης κερδίζει, δίνει στον Νάκα, αυτός δεξιά στον Καστελλιανάκη που σουτάρει διαγώνια από πολύ δύσκολη θέση έξω.
40′ Ο Πόρος μένει με δέκα παίκτες, αυστηρή αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Αριστεινίδης για δυνατό αλλά όχι αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου.
43′ Ατομική προσπάθεια Τσαναι και πάσα αριστερά στον Νοκσι που γύρισε επικίνδυνα αλλά δυνατά, πέρασε η μπάλα απ’ όλους.
44′ Κίτρινη στον Παπαδόπουλο για μαρκάρισμα έξω από την περιοχή του Πόρου στον Κουτσογιαννάκη.
45+1′ Κίτρινη και στον Τσανάι που “κλάδεψε” τον Καλαμιώτη ο οποίος ανέβαινε με τη μπάλα από δεξιά.
45+4′ Μακρινό δυνατό σουτ του Παπαδομιχελάκη, έδιωξε δύσκολα στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ ο Μπένκο.
-Ημίχρονο στον Άγιο Νικόλαο, ΑΟΑΝ – Πόρος 0-0.
46′ Δύο μαζεμένες αλλαγές από τον Ανδρέα Σκέντζο με την έναρξη της επαναληψης και μετά την αποβολή του Αριστεινιδη. Στις θέσεις των Καστελλιανάκη – Κουτσογιαννάκη οι Στεφανάκης – Πλαϊτάκης.
-Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Πόρου με τον Αζίζι, άρχισε το δεύτερο μέρος.
48′ Σέντρα Πλουση από αριστερά, δυνατό σουτ στην κίνηση του αμαρκάριστου Παπαδοπούλου στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζαφείρη. Διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι… μωβ!
52′ Πρώτη αλλαγή και για τον ΑΟΑΝ, έξω ο Μαυρής μέσα ο Μαρκάκης.
54′ Σουτ του Φουκαράκη χωρίς ισορροπία στο σώμα του και λίγο προς τα δεξιά, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ζαφείρη.
56′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΑΝ, δυνατό φάουλ του Τσανάι από εξαιρετική θέση έδιωξε ο Ζαφείρης, σουτ από κόντρα του Φουκαράκη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
62′ Κίτρινη και στον Φουκαράκη που “κλάδεψε” τον Καλαμιώτη στο χώρο του κέντρου.
66′ Επικίνδυνο γύρισμα του Πλουση από αριστερά, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Πλαϊτάκης με κίνδυνο η μπάλα να καταλήξει και στα δίχτυα.
67′ Επικίνδυνη σέντρα Τσανάι από δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από τα κεφάλια όλων και έφυγε έξω.
69′ Τρομερή ατομική προσπάθεια Μπάμπη που πέρασε οποίους βρήκε μπροστά του
72′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΟΑΝ, στη θέση του Φουκαράκη ο Κίτος.
73′ Τρίτη αλλαγή για τον Πόρο, έξω ο Αζίζι μέσα ο Μπέλιτς.
77′ Κόρνερ Παπαδοπούλου από δεξιά, ο Κίτος στο δεύτερο δοκάρι με το στήθος στέλνει τη μπάλα έξω.
80′ Τρίτη αλλαγή και για τον ΑΟΑΝ, έξω ο Πάγια μέσα ο Τζιλάι.
82′ Σουτ του Νοκάι έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα κοντράρει, κατευθύνεται στην αριστερή γωνία, αλλά ο Ζαφείρης με εντυπωσιακή απόκρουση διώχνει σε κόρνερ.
90′ Ατομική προσπάθεια και σουτ Τσανακη από δεξιά, όχι δυνατό, έπεσε και μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο Ζαφείρης.
90+3′ Γύρισμα Τσανάι από αριστερά, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Στεφανάκη και ο Τρίγκας (Χανίων) δείχνει την “άσπρη βούλα”. Το πέναλτι εκτελεί ο Παπαδόπουλος όμως ο Ζαφείρης τον νικάει από τα 11 βήματα, πέφτοντας στην δεξιά του γωνία και αποκρούοντας τη μπάλα!
-Λήξη στον Άγιο Νικόλαο μετά από 9 λεπτά καθυστέρηση(!) τελικό αποτέλεσμα ΑΟΑΝ – Πόρος 0-0.

ΑΟΑΝ (ΝΙΚΟΣ ΣΟΥΡΓΙΑΣ): Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Φουκαράκης (72’ Κίτος), Μαυρής (52′ Μαρκάκης), Πάγια Μ. (80’ Τζιλάι), Παπαδόπουλος, Μηνάς, Τσανάι, Πιθαρούλης, Νοκάι.
ΠΟΡΟΣ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΚΕΝΤΖΟΣ): Ζαφείρης, Νάκας, Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Παγώνης, Καλαμιώτη, Αζίζι (73’ Μπέλιτς), Αριστεινίδης, Καστελιανάκης (46’ Πλαϊτάκης), Ράπτης, Κουτσογιαννάκης (46’ Στεφανάκης).