CL: Απίθανος Χάαλαντ κι ανατροπή η Σίτι – Θρίαμβοι για Παρί, Νάπολι, Μπενφίκα (+vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι με τρομερό γκολ του Χάαλαντ, έπειτα από μαγική ασίστ του Κανσέλο, νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Ντόρτμουντ. Η Μπενφίκα με Βλαχοδήμο πέρασε από την έδρα της Γιουβέντους. Νίκες για Ρεάλ Μαδρίτης, Παρί Σεν Ζερμέν, Νάπολι.

Μία ακόμα μαγική βραδιά στο Champions League!

Την οποία υπέγραψε ο σπουδαίος φορ Έρλινγκ Χάαλαντ. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο 56′ με τον Μπέλινγχαμ, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι και πάλι πέτυχε ανατροπή.

Ο Στόουνς ισοφάρισε στο 80′ με μία οβίδα και ο Χάαλαντ με γκολ που θύμισε Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έκανε το 2-1 κόντρα στην πρώην ομάδα του. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε μία «άρρωστη» ασίστ του Κανσέλο με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού από αριστερά!

Ανατροπές και σε Τορίνο, Χάιφα

Η Γιουβέντους προηγήθηκε μόλις στο 4′ με τον Μίλικ, αλλά επιβεβαιώθηκε ότι βρίσκεται σε κρίση. Η Μπενφίκα με πέναλτι ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ο Νέρες στο 55′ σημείωσε το τελικό 1-2.

Η Μακάμπι Χάιφα ζόρισε την πάμπλουτη Παρί Σεν Ζερμέν. Προηγήθηκε με τον Σερί, αλλά μίλησαν τα αστέρια των Γάλλων. Μέσι, Εμπαπέ και Νέιμαρ υπέγραψαν την ανατροπή με 3-1.

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα με τη Λειψία, αλλά με δύο γκολ μετά το 80′ από τον Βαλβέρδε και τον Ασένσιο, λύγισε 2-0 τους Γερμανούς.

Η Νάπολι μετά τον θρίαμβο επί της Λίβερπουλ πέρασε εμφατικά κι από το Άιμπροξ. Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό μειονέκτημα της Ρέιντζερς, ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε προσωρινά πέναλτι του Ζιελίνσκι κι ευστόχησε ο Πολιτάνο στο ριμπάουντ, αλλά δόθηκε επανάληψη.Στη συνέχεια απέκρουσε ξανά πέναλτι του Ζιελίνσκι, αλλά το επόμενο του Πολιτάνο δεν το έβγαλε και μοιραία ήρθε το 0-3.

Η Τσέλσι στο ντεμπούτο του Πότερ στον πάγκο, προηγήθηκε 1-0, αλλά η Σάλτσμπουργκ πήρε τον βαθμό με τον Οκαφόρ.

Η Κοπεγχάγη και η Σεβίλλη έμειναν στο 0-0.

Νωρίτερα, η Μίλαν λύγισε 3-1 τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Σαχτάρ και Σέλτικ, παράλληλα, έμειναν στο 1-1, με τον Γιακουμάκη στο τέλος να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες για τους Σκωτσέζους.