Διεθνή

Conference League: Ανατροπή η Γουέστ Χαμ, σπουδαία νίκη η Άλκμααρ! (+videos)

Η δύσκολη νίκη της Γουέστ Χαμ (με ανατροπή) επί της Στεάουα με 3-1, το σπουδαία διπλό της Αλκμάαρ επί της Ντνίπρο (1-0) και η άνετη επικράτηση της Βασιλείας επί της Πιούνικ (3-1) ξεχώρισαν στο δεύτερο σκέλος της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, όπου κυριάρχησαν οι “λευκές” ισοπαλίες (τέσσερις τον αριθμό).

Η Στεάουα “στρίμωξε” για ένα ημίχρονο τη Γουέστ Χαμ, παίρνοντας προβάδισμα με το γκολ του Κορντέα από το 34′, όμως τα “σφυριά” αντέδρασαν στο δεύτερο 45λεπτο και με τρία γκολ σε διάστημα 23 λεπτών (Μπόουεν, Έμερσον, Αντόνιο) έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη στην πρεμιέρα τους στον 2ο όμιλο.

Στο Κόζιτσε της Σλοβακίας, έδρα της Ντνίπρο λόγω της ρωσικής εισβολής στην Ουκρανία, η Αλκμάαρ -χωρίς τον τραυματία Βαγγέλη Παυλίδη στη σύνθεσή της- έφτασε σε ένα πολύ σημαντική νίκη με 1-0 χάρις στο γκολ του Ντε Βιτ στο 63′. Ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε βασικός στο δεξιό άκρο της άμυνας κι αντικαταστάθηκε στο 62′.

Εύκολη νίκη και για τη Βασιλεία επί της αξιόμαχης Πιούνικ με 3-1, χάρις στα δύο γκολ του Μπέργκερ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Σλάβια Πράγας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φυγει με το διπλό από την Τουρκία κόντρα στη Σϊβασπορ, καθώς ο Πρόβοντ έχασε πέναλτι στο 90+3′ και παρέμεινε το 1-1 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς με τα γκολ των Σαμπά κι Ολαγίνκα. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κεϊτά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Δημήτρης Γούτας έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για τη Σίβασπορ.

Νωρίτερα, η εκτός έδρας ισοπαλία που απέσπασε η λετονική RFS στη Φλωρεντία κόντρα στην Φιορεντίνα (1-1), η επικράτηση της Βιγιαρεάλ επί της Λεχ Πόζναν με buzzer beater του Κοκελίν στο χορταστικό 4-3 στο Estadi Ciutat, μαζί με το εμφατικό διπλό της Μπασακσεχίρ στην Σκωτία (4-0 τη Χαρτς), ήταν τα αποτελέσματα που σημάδεψαν το πρώτο πιάτο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League. Γκολ και θέαμα προσέφεραν η Σλοβάτσκο με την Παρτίζαν στο 3-3 της Τσεχίας, ενώ η Κλουζ έσωσε στις καθυστερήσεις τον βαθμό απέναντι στην Μπαλκάνι από το Κόσοβο (1-1).

Η Φιορεντίνα έπαιξε με τη φωτιά για πολύ ώρα και μολονότι προηγήθηκε με τον Μπαράκ, δέχθηκε την ισοφάριση από τον Ίλιτς στο 74′ κι έπεσε θύμα έκπληξης, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στη λετονική RFS.

Η Βιγιαρεάλ ανέτρεψε το γκολ που δέχθηκε μόλις στο 2′ από τον Σκόρας, σκόραρε τρεις φορές απέναντι στη Λεχ Πόζναν, αλλά δεν μπόρεσε να εδραιώσει τη νίκη της, καθώς οι Πολωνοί αντέδρασαν κι εφεραν το ματς στο 3-3 με τα γκολ του Ίσακ. Τη λύση έδωσε εντέλει για τα κίτρινα υποβρύχια ο Κοκελίν στο 89′, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η Μπασακσεχίρ έκανε φύλλο και φτερό τη Χαρτς στην Σκωτία, βάζοντας από την 1η αγωνιστική βάσεις πρόκρισης για την επόμενη φάση, η Αούστρια Βιέννης κόλλησε στο 0-0 με την Χάποελ Μπέερ Σεβά, ενώ η Άντερλεχτ πήρε το τρίποντο έστω και δύσκολα κόντρα στη Σίλκεμποργκ, επικρατώντας με 1-0 χάρις στο πέαλτι του Σίλβα στο 81′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League 2022/23:

1ος όμιλος

Φιορεντίνα (Ιταλία)-RFS (Λετονία)                          1-1

(56΄ Μπαράκ – 74΄ Ίλιτς)

Χαρτς (Σκωτία)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία)                       0-4

(26΄ Καλντιρίμ, 67΄ Ενταγισίμιε, 75΄ αυτ. Κίνγκσλεϊ, 82΄ Οζκάν)

2ος όμιλος

Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Σίλκεμποργκ (Δανία)                     1-0

(81΄ πέν. Σίλβα)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)               3-1

(68΄ πέν. Μπόουεν, 75΄ Έμερσον, 90΄ Αντόνιο – 34΄ Κορντέα)

3ος όμιλος

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)                   4-3

(32΄ Τσουκουέζε, 36΄, 40΄ Άλεξ Μπαρένα, 89΄ Κοκελίν – 2΄ Σκόρας, 47΄ πέν. , 62΄ Ίσακ)

Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)-Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)      0-0

4ος όμιλος

Σλοβάτσκο (Τσεχία)-Παρτίζαν (Σερβία)                       3-3

(5΄, 20΄ Καλαμπίσκα, 83΄ Κόζακ – 47΄, 53΄ Ντιαμπατέ, 62΄ Γκόμες)

Βασιλεία (Ελβετία)-Πιούνικ (Αρμενία)                       3-1

(23΄ πέν. Μάλες, 54΄, 77΄ Μπέργκερ – 27΄ Ντασιάν)

Σλόβαν Μπρατ. (Σλοβακία)-Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)    0-0

-Oι αγώνες της φάσης των ομίλων του Europa Conference League αρχίζουν στις 8 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθούν στις 3 Νοεμβρίου 2022, μετά από έξι αγωνιστικές. Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16» (9 και 16 Μαρτίου 2023) ενώ ο δεύτερος θα δώσει δύο αγώνες playoffs με τους τρίτους των ομίλων του Europa League (16 και 23 Φεβρουαρίου 2023).

-Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 13 και 20 Απριλίου 2023, η ημιτελική στις 11 και 18 Μαΐου, ενώ ο τελικός θα φιλοξενηθeί στην Πράγα, στην «Eden Arena», στις 7 Ιουνίου 2023.

-Στις 7 Νοεμβρίου θα γίνει η κλήρωση για τα playoffs, στις 24 Φεβρουαρίου για τη φάση των «16», ενώ για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά στις 17 Μαρτίου.