Conference League: Μπασακσεχίρ 3-0 σε Φιορεντίνα – Νίκες Γουέστ Χαμ, Βιγιαρεάλ, Κολωνία – Αποτελέσματα, βαθμολογίες (+vids)

Σπουδαία νίκη πήρε η Μπασακσεχίρ στη 2η αγωνιστική των ομίλων. Οι Τούρκοι επιβλήθηκαν 3-0 της Φιορεντίνα, με τους «βιόλα» να γνωρίζουν βαριά ήττα. Σημαντική έκπληξη δε σημειώθηκε στη βαριά, με τα φαβορί να επικρατούν. Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων Λεμεσού που έχασε στην έδρα του απ’ τη Ντνίπρο.

Στο 1ο group, η Μπασακσεχίρ φιλοξένησε την Φιορεντίνα στην Κωνσταντινούπολη. Οι Τούρκοι με τον Γκιουλέρ στο 57’ άνοιξαν το σκορ. Ο ίδιος παίκτης στο 71’ έκανε το 2-0, ενώ πέντε λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Ικονέ για τους «βιόλα». Για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Τραορέ στο 90’, για τη θριαμβευτική νίκη των Τούρκων.

Η RFS της Λετονίας στο άλλο ματς του ομίλου υποδέχτηκε την Χαρτς. Οι Σκωτσέζοι με πέναλτι του Σάνκλαντ στο 43’ άνοιξαν το σκορ. Ο Φόρεστ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Για τον 2ο όμιλο η Στεάουα έπαιξε στο Βουκουρέστι με την Άντερλεχτ. Αρκετή σκοπιμότητα στο ματς, κακή βραδιά για τις δύο ομάδες και ισοπαλία χωρίς γκολ (0-0).

Στη Δανία η Σίλκενμποργκ υποδέχτηκε τη Γουέστ Χαμ. Ο Κουσκ στο 5’ έκανε το 1-0, αλλά τα «σφυριά» επανήλθαν δυναμικά. Πέναλτι του Λανζίνι στο 13’ κι από ένα γκολ των Σκαμάτσα (25’) και Ντόουσον (38’) έκαναν το 1-3 πριν το ημίχρονο. Στο 75’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 με τον Τένγκστεντ. Το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της νίκης των Άγγλων.

Στο 3ο group η Χάποελ Μπερ Σεβά είχε δύσκολο έργο κόντρα στη Βιγιαρεάλ. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με πέναλτι του Μοράλες στο 28’. Αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χατουέλ στο 63’. Η Βιγιαρεάλ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 71’ με τον Άλεξ Μπαένα και δεν το έχασε μέχρι τέλους.

Η Λεχ Πόζναν υποδέχτηκε την Αούστρια Βιέννης στην Πολωνία. Ο Ίσακ στο 28’ έκανε το 1-0, με τον Μπράουνοντερ ένα λεπτό μετά να ισοφαρίζει. Ο Φίσερ στο 36’ έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Σκόρας στο 64’. Ο Βέλντε στο 76’ «καθάρισε» το ματς διαμορφώνοντας το 3-1. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-1 στο 90’ δίνοντας διαστάσεις στη νίκη των Πολωνών.

Για τον 4ο όμιλο, η Κολωνία φιλοξένησε τη Σλοβέτσκο. Ο Ανταμιάν στο 10’ έκανε το 1-0, για να έρθει το 2-0 απ’ τον Ντίετς στο 42’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 49’ με τον Καλάμπισκα και ισοφάρισαν τρία λεπτά μετά με τον Πετρζέλα. Στο 65’ ο Λιούμπισιτς με πέναλτι έκανε το 3-2. Ο ίδιος παίκτης εννιά λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στο Βελιγράδι η Παρτιζάν φιλοξένησε τη Νις. Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπριάν στο 2ο λεπτό. Ο Ντιαμπατέ στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, έκανε το 1-1 που δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Στα ματς που έγιναν νωρίτερα, για τον 5ο όμιλο, ο Απόλλων Λεμεσού υποδέχτηκε την Ντνίπρο και δεν τα πήγε καθόλου καλά. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με τον Ρουμπσίνσκι στο 11’, για να γίνει το 0-2 απ’ τον Ντόβμπικ στο 26’. Ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 0-3. Ο Πίττας μείωσε σε 1-3 στο 58’.

Στο Αλκμάαρ η ΑΖ υποδέχτηκε την Βαντούζ. Με τον Χατζηδιάκο στον πάγκο. Ο Μπαράζι στο 19’ έκανε το 1-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τρία λεπτά μετά με τον Γκέζλερ. Τελικά στο 81’ οι Ολλανδοί έκαναν το 2-1 με τον Μπαουκέμα. Κι αφού προηγήθηκαν, στις καθυστερήσεις πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τους Σουγκαβάρα και Ντε Βιτ για το τελικό 4-1.

Για το 6ο group, η Τζουργκάρντεν φιλοξένησε τη Μόλντε. Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν με πέναλτι του Φοφανά στο 39’. Οι Σουηδοί ισοφάρισαν στο 50’ με τον Ντουμπούγια. Επτά λεπτά μετά ο Φοφανά άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, ενώ στο 58’ ο Μπάντα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2-1. Παρ’ όλα αυτά, στο 77’ ο Μπρέιβικ ισοφάρισε σε 2-2. Όμως ο Ασόρο στο 1ο των καθυστερήσεων έδωσε σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους με 3-2.

Στη Γάνδη η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Σάμροκ Ρόβερς. Ο Κάιπερς στο 9’ έκανε το 1-0, με τον Οφόε στο 18’ και στο 65’ να κάνει το 3-0. Τρία γκολ πρώην παικτών του Ολυμπιακού που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Για τον 7ο όμιλο, η Κλουζ υποδέχτηκε την Σίβασπορ. Με τους Τούρκους να προηγούνται στο σκορ στο 28’ με πέναλτι του Γκραντέλ, το οποίο έκρινε και το ματς.

Στην Πράγα η Σλάβια έπαιξε με την Μπαλκάνι. Ο Κρασνίκι στο 23’ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει με αυτογκόλ ο Φρασέρι τρία λεπτά μετά. Ο Κορένιτσα στο 29’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ολαγίνκα (34’) και Μάσοπουστ (41’) ανέτρεψαν το σκορ σε 3-2 για τους γηπεδούχους. Μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα.

Για τον 8ο όμιλο η Πιούνικ φιλοξένησε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ο Ντανσιάν στο 35’ έκανε το 1-0, για να έρθει ο Οντουμπάγιο να κάνει το 2-0 δύο λεπτά μετά.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ζαλγκίρις Βίλνιους φιλοξένησε τη Βασιλεία. Οι Ελβετοί έμειναν με 10 παίκτες στο 58’ λόγω αποβολής του Κομάς. Τέσσερα λεπτά μετά όμως, ο Ζεκίρι έκανε το 0-1 για τη Βασιλεία που ήταν και το τελικό.