Conference League: Βήμα πρόκρισης ΑΕΚ Λάρνακας – Τα αποτελέσματα (+Videos)

Conference League: Νίκη 1-0 για την ΑΕΚ Λάρνακας που φιλοξένησε την Ντνίπρο στο πρώτο ματς για τα Play Offs πρόκρισης στους «16» – Όλα τα αποτελέσματα.

ΑΕΚ Λάρνακας, Λάτσιο, Λουντογκόρετς και Παρτίζαν πήραν μικρό προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Conference League. Κι αυτό γιατί επικράτησαν στα πρώτα τους παιχνίδια με 1-0, απέναντι σε Ντνίπρο, Κλουζ, Άντερλεχτ και Σερίφ αντίστοιχα.

Στην «AEK Arena» η πρωτοπόρος της κυπριακής Λίγκας ήταν πολύ καλύτερη κόντρα στους Ουκρανούς της Ντνίπρο, είχε δοκάρι με τον Ράφα Λόπες στο 8′ και είδε την ανωτερότητά της να επιβραβεύεται στο 84′ με την πολύ ωραία κεφαλιά του Άνχελ Γκαρθία έπειτα απ’ τη σέντρα του Γκουστάβο, παίρνοντας τη νίκη με 1-0.

Στο «Olimpico» της Ρώμης, η Λάτσιο έμεινε με δέκα παίκτες από το 15′ μετά το πολύ σκληρό φάουλ του Πάτρικ, όμως την κατάλληλη στιγμή είχε… Ιμόμπιλε. Ο πολύπειρος Ιταλός επιθετικός εκτέλεσε με καταπληκτικό στυλ (γυριστό στην κίνηση) την ασίστ που πήρε απ’ τον Φελίπε Άντερσον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρονου και οι «λατσιάλι» κράτησαν το πολύτιμο 1-0 ως το φινάλε.

Μεγάλο διπλό έκανε η Παρτίζαν στην έδρα της Σερίφ, επικρατώντας με 1-0 χάρις στο γκολ του Γκόμες, παρότι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Βούγιασιτς στο 50′ με απευθείας κόκκινη για πολύ σκληρό φάουλ πάνω σε αντίπαλο.

Στη Βουλγαρία, η Λουντογκόρετς βρήκε ένα γρήγορο γκολ με τον Ιγκόρ Τιάγκο στο 8ο λεπτό και παρά την πίεση που δέχθηκε κατά διαστήματα απ’ την Άντερλεχτ, κράτησε το 1-0 ως το τέλος και πήρε αυτό που ήθελε ενόψει της ρεβάνς στις Βρυξέλλες.

Νωρίτερα, η Τραμπζονσπόρ υποδέχτηκε τη Βασιλεία. Η ομάδα των Μπακασέτα και Σιώπη που ήταν στην ενδεκάδα, είχε ακόμη τα «σημάδια» του καταστροφικού σεισμού που «χτύπησε» την Τουρκία. Τα πάντα περιστρέφονταν γύρω απ’ τις δεκάδες χιλιάδες των θυμάτων και φυσικά την απόλυτη καταστροφή στα νότια της Τουρκίας.

Στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν επιθετικοί απέναντι στους Ελβετούς κι επικράτησαν 1-0, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες. Ο Στρίγκερ Λάρσεν στο 65’ πέτυχε το μοναδικό τέρμα, σε μία φάση που ξεκίνησε απ’ τα πόδια του αρχηγού της Εθνικής Ελλάδας.

Στην Πορτογαλία η Μπράγκα τα πηγαίνει εξαιρετικά φέτος, όμως τούτη τη φορά βρήκε τον… δάσκαλό της απ’ την εξαιρετική Φιορεντίνα που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Λούκα Γιόβιτς. Ο διεθνής Σέρβος φορ δεν έχει πετύχει πολλά γκολ φέτος στην Serie A, όμως στο Europa Conference League έκανε τη διαφορά για τους «βιόλα», σκοράροντας δύο φορές επί της Μπράγκα (45’+1′ και 60′) και φτάνοντας τα 6 γκολ στη διοργάνωση. Τα γκολ του Καμπράλ στο 79′ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «σφράγισαν» την κυριαρχία της Φιορεντίνα και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο «Artemio Franchi».

Στο Μπακού, η Καραμπάγκ έχασε πέναλτι με τον Σεϊντάγιεφ στο 52′ (μπλόκαρε ο Ροέφ), όμως βρήκε το γκολ που έψαχνε απέναντι στη Γάνδη με τον Λεάντρο Αντράντε στο 78′ κι επικράτησε με 1-0.

Τέλος, στο Μπόντο της Νορβηγίας, η τοπική ομάδα έμεινε στο 0-0 με την Λεχ Πόζναν σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί εύκολα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στη φάση των νοκ-άουτ play-off του Europa Conference League:

Α’ Αγ.       Β’ Αγ.

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)-Γάνδη (Βέλγιο)           1-0           23/2 (22:00)

(78΄ Λεάντρο Αντράντε)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)     0-0           23/2 (22:00)

Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Βασιλεία (Ελβετία)         1-0           23/2 (22:00)

(65΄ Λάρσεν)

Μπράγκα (Πορτογαλία)-Φιορεντίνα (Ιταλία)         0-4          23/2 (22:00)

(45΄+1΄, 60΄ Γιόβιτς, 79΄, 90΄+1΄ Καμπράλ)

Λάτσιο (Ιταλία)-Κλουζ (Ρουμανία)                 1-0           23/2 (19:45)

(45΄+3΄ Ιμόμπιλε)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Ντνίπρο (Ουκρανία)         1-0           23/2 (19:45)

(84΄ Άνχελ Γκαρθία)

Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)-Παρτίζαν (Σερβία)       0-1           23/2 (19:45)

(45΄ Γκόμες)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο)     1-0           23/2 (19:45)

(8΄ Ιγκόρ Τιάγκο)

*Οι νικητές των νοκ-άουτ play-off παίρνουν το «εισιτήριο» για τη φάση των «16» του Europa Conference League (9 και 16/3), η κλήρωση της οποίας θα πραγματοποιηθεί στις 24/2.

** Στη φάση των «16» του Europa Conference League έχουν εξασφαλίσει θέση, ως πρώτες των ομίλων τους, οι Άλκμααρ, Τζουργκάρντεν, Μπασακσεχίρ, Νις, Σίβασπορ, Σλόβαν Μπρατισλάβα, Βιγιαρεάλ και Γουέστ Χαμ.