Δεν άντεξε στο Παγκρήτιο (2-1) η Παναχαϊκή…

Μεγάλη νίκη για τον Εργοτέλη, που γύρισε το ματς απέναντι στην Παναχαϊκή, για τη 10η στροφή.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Ελευθεριάδη από το δεύτερο λεπτό, οι Κρητικοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και με γκολ των Κουατένγκ (80′) και Καπνίδη (83′) πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Το ματς:

Με γκολ για την Παναχαϊκή ξεκίνησε το παιχνίδι στο Παγκρήτιο, με τον Ελευθεριάδη να κάνει το 1-0. Ο Εργοτέλης μετά την ψυχρολουσία αυτού του τέρματος άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, στην προσπάθειά του να ισοφαρίσει το σκορ. Οι Αχαιοί ξαναπήραν την πρωτοβουλία και έχασαν μεγάλες φάσεις για δεύτερο γκολ, αρχικά στο 16′ με τον Μωραΐτη και εν συνεχεία με τον Ελευθεριάδη στο 29′. Οι Κρητικοί προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους να ισοφαρίσουν, δίχως επιτυχία, με το 1-0 υπέρ της Παναχαϊκής να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με δύο μεγάλες στιγμές για τον Εργοτέλη ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Μπάτζιο στο 53′ να αποτυγχάνει να ισοφαρίσει και τον Έφορντ ένα λεπτό μετά, να μην μπορεί από πλεονεκτική θέση να κάνει το 1-1. Στο 67′, ο σκόρερ της ανμέτρησης έφτασε κοντά και στο 2-0, αλλά ο Κατσιμήτρος σταμάτησε αποτελεσματικά το σουτ του. Στο 80′, οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κουατένγκ, ο οποίος νίκησε τετ α τετ τον Καπούταγλη, για το 1-1. Στο 83ο λεπτό ήρθε και η ανατροπή, με τον Καπνίδη να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Σκόρερ: 80′ Κουατένγκ, 83′ Καπνίδης – 2′ Ελευθεριάδης.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας). Βοηθοί: Παπαδάκης, Παρασίου (Ημαθίας)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης (68′ Κουατένγκ), Γιακούμπου, Οικονόμου (*1′ Καπνίδης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κατσούρι (55′ Μπουτσάκης)
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Ελευθεριάδης, Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος (70′ Μαυρίας), Μωραΐτης.