Αρκαδία

Δεν γίνονται αυτά: Έχασε και το Κυπελλάκι Αρκαδίας ο… Μαγκαφίνης με τον Παναρκαδικό!

Δεν γίνονται αυτά: Έχασε και το Κυπελλάκι  Αρκαδίας ο… Μαγκαφίνης με τον Παναρκαδικό!

Χθες, το απόγευμα της Τετάρτης (13/04) διεξήχθη ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Αρκαδίας στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με την ομάδα του Παναρκαδικού ως τυπικά «γηπερδούχος» να φιλοξενεί τον Ερμή Μελιγούς.

Με δεδομένο τον υποβιβασμό και των δύο ομάδων από την Γ’ Εθνική κατηγορία, το κίνητρο για την κατάκτηση του τροπαίου κρίθηκε ισχυρό προκειμένου να κλείσει η χρονιά με κάποια επιτυχία.

Μετά από ένα ματς με πάθος και θέληση από τις δύο ομάδες ο Ερμής ήταν αυτός που επικράτησε τελικά με σκορ 1-2, κατακτώντας το τρόπαιο του Κυπελλούχου Αρκαδίας για τη σεζόν 2021-22, όντας πιο ουσιαστικός στο συγκεκριμένο αγώνα.

Αγωνιστικά ο Παναρκαδικός ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας στην περιοχή του Ερμή με προϋποθέσεις. Στο 19’ μεγάλη ευκαιρία για τον Καμπεράι με την κεφαλιά να αποκρούει σωτήρια ο Γιαννούσης. Στο 29’ ανάλογη επέμβαση του Γιαννούση σε σουτ του Λαζαρίδη.

Στην επανάληψη και πάλι ο Παναρκαδικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας στο 57’ ένα καλό σουτ του Λαζαρίδη, για να φτάσουμε στη φάση του γκολ στο 63’.

Μια έξοχη μπαλιά του Καμπεράι έβγαλε σε θέση βολής τον Παπαλάμπρο που πλάσαρε εύστοχα τον Γιαννούση για το 1-0. Στο 65’ Ανδριανός σε κενό τέρμα δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή σε παράλληλη μπαλιά του Τσιώλη.

Ωστόσο στο 71’ ο Ερμή κερδίζοντας φάουλ σε καλό σημείο, ο Καδάς εκτέλεσε ιδανικά για το 1-1. Σε σέντρα του Πολυμενάκου η λάθος εκτίμηση του Δήμα και η χαμένη μπάλα από τα χέρια του κατέληξε επικίνδυνα άουτ.

Στο φινάλε του 90λεπτου η κεφαλιά του Ανδριανού δεν ήταν αυτή που θα ήθελε με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στην παράταση ο Παναρκαδικός είχε στο 97’ με τον Λαμτσελλάρι την καλή στιγμή, αλλά στο 102’ ο Ερμής με τρομερό γκολ του Μπρούνο έκανε το 1-2 δίνοντας πρωτοπορία στο σκορ. Μετά από κάποιες στιγμές έντασης στη συνέχεια και τη διάθεση του Παναρκαδικού να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα, ολοκληρώθηκε η παράταση, εξασφαλίζοντας τη νίκη και φυσικά τον τίτλο στην ομάδα της Μελιγούς! ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). ΒΟΗΘΟΙ: Δημήτριος Κυρίος (Αρκαδίας), Παναγιώτης Τσούκας (Αρκαδίας). Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Μπόζνος (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Θοδωρής Παλιογιάννης (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Δήμος Αναστόπουλος (Αρκαδίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 63’ Παπαλάμπρος | 71’ Καδάς, 102’ Μπρούνο. ΑΣΙΣΤ: 63’ Καμπεράι. ΔΟΚΑΡΙΑ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 105’ Πούτσι, 108’ Καλογιαννίδης, 113’ Μαγκαφίνης, 114’ Καμπεράι, 118’ Αλέμης | 108’ Μπάιρον, 118’ Καλογιαννίδης, 118’ Αδάμης.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 108’ Καλογιαννίδης, 118’ Αδάμης.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Δήμας, Λιακόπουλος (116’ Καλογεράκης), Πολίτης, Αλέμης, Νάνος, Πούτσι, Παπαλάμπρος (81’ Λαμτσελλάρι), Κυριάζος, Καμπεράι, Γλέζος, Λαζαρίδης. ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΓΟΥΣ (Κώστας Καλογιαννίδης): Γιαννούσης Κωστ., Πολυμενάκος, Μέντες (λ.τρ. Παπαδόπουλος), Μπάιρον, Ράλλιος Γερ., Γιαννούσης Σοφ., Τσιώλης, Αδάμης (66’ Μπρούνο), Ανδριανός (120’ Ράλλιος Σπυρ.), Καδάς, Φερέιρα (120’ Σούρσος).