Δεν γίνονται αυτά: Παναχαϊκή (!) θυμίζει πια η Δόξα, που έχασε & σε Καβάλα!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Καβάλα στο φιλικό με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας.

Η Καβάλα επικράτησε με 2-0 με τη Δόξα Δράμας να είναι ακόμα ανέτοιμη.

Οι ασπρόμαυροι δεν κατάφεραν να είναι απειλητικοί με την Καβάλα να είναι πιο… ορεξάτη και να πετυχαίνει νίκη με αντίπαλο μια ομάδα που αγωνίζεται σε ανώτερη κατηγορία.

Δείτε το φιλμ του αγώνα όπως το κατέγραψε το sportdrama

2′ Ο Μαύρου έκανε το σουτ το οποίο δεν θα ανησυχήσει τον τερματοφύλακα

5′ Ο Τζίνο βρήκε με ωραία μπαλιά τον Μαυριά αλλά το σουτ του θα κοντράρει σε αντίπαλο και θα καταλήξει εύκολα στον Κυρίτση

7′ Ο Ορφανίδης δοκίμασε το σουτ το οποίο έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στεφανάκου

12′ Η Καβάλα δείχνει να κυκλοφορεί με μεγαλύτερη άνεση την μπάλα από τα δεξιά

15′ Γκολ για την Καβάλα και 1-0

Ο Ορφανίδης πέρασε κάθετα για τον Κολλά ο οποίος ξεπέρασε σε ταχύτητα τους αμυντικούς της Δόξας και μέσα στην περιοχή νίκησε με σουτ τον Στεφανάκο

19′ Ο Ορφανίδης εκτελεί ένα φάουλ από τα δεξιά με τον Παπαργυρίου να διώχνει στην καρδιά της περιοχής σε κόρνερ

20′ Γκολ για την Καβάλα και 2-0

Ο Ορφανίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα των «μαυραετών» δεν κατάφερε να διώξει και ο κεντρικός αμυντικός της Καβάλας, ο Παντεκίδης, θα στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου

21′ Σουτ του Μαύρου από καλή θέση μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, το οποίο θα φύγει άουτ

23′ Ο Σπυρόπουλος έκανε το σουτ το οποίο θα φύγει μακριά από την εστία του Κυρίτση

24′ Διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων

26′ Συνέχεια στο παιχνίδι και αλλαγή για τη Δόξα Δράμας. Εκτός ο Παρασκευάς και μέσα ο Ιμπάνιεθ

29′ Ο Ορφανίδης εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά λίγο έξω από την περιοχή με τον Κολλά να παίρνει την κεφαλιά από κοντά και να στέλνει την μπάλα άουτ

*Είναι πολύ κακή η εικόνα της Δόξας Δράμας σε αυτά τα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα καθώς αδυνατεί να αναπτυχθεί ορθολογικά ενώ δέχεται και αρκετές φάσεις από τους παίκτες της Καβάλας

33′ Ο Παπαργυρίου έβγαλε μια επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά αλλά η μπάλα περνάει απ’ όλους και στη συνέχεια μαζεύει ο Κυρίτσης

35′ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα με τον Κουτσιανικούλη που κάνει το ντεμπούτο του σήμερα με τους Δραμινούς να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ μέσα στην περιοχή αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Κυρίτση

37′ Εκπληκτικό γκολ πέτυχε ο Καζαντζίδης με τακουνάκι μετά από σέντρα του Κόκκορη από τα δεξιά, το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ

42′ Επικίνδυνη αντεπίθεση της Καβάλας με τον Ορφανίδη να πασάρει στον Βαλαβανόπουλο που από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή θα στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου

*Ο Ορφανίδης είναι ο κινητήριος μοχλός των «Αργοναυτών» που με τις πάσες του κάνει μεγάλες ζημιές στην άμυνα της Δόξας, ενώ πολύ απειλητικός είναι και ο σκόρερ, Κολλάς

44′ Ένα σουτ από τον Κουτσιανικούλη με το αριστερό το οποίο θα φύγει δίπλα από το δοκάρι του Κυρίτση

46′ Κακό είναι το σουτ του Σπυρόπουλου που περνάει άουτ

Ημίχρονο στο Βερούλειο: Α.Ο. Καβάλα – Δόξα Δράμας 2-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

46′ Στο παιχνίδι για τη Δόξα έχει περάσει ο Σαμπανίδης

48′ Καλύτερα έχει μπει η Καβάλα με κάποιες σέντρες των Γιαλαμούδη και Κόκκορη να καταλήγουν στην αγκαλιά του Στεφανάκου

50′ Αλλαγή τερματοφύλακα για την Καβάλα. Εκτός ο Κυρίτσης και μέσα ο Παπαποστόλου

52′ Παίζει πιο σκληρά η Δόξα σε αυτά τα πρώτα λεπτά και παραχωρεί αρκετά φάουλ στο χώρο του κέντρου

53′ Ο Κολλάς μέσα στην περιοχή και αριστερά, έκανε το σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στεφανάκου

56′ Αλλαγή για την Καβάλα. Μέσα ο Τζαμπέγια και έξω ο Ορφανίδης

59′ Επικίνδυνη εκτέλεση του Κόντου σε φάουλ από τα δεξιά, διώχνει δύσκολα η άμυνα της Καβάλας

60′ Τριπλή αλλαγή για την Καβάλα. Οι Αδαμάκης, Παπαδόπουλος και Κολλαράς μέσα, Καζαντζίδης, Βαλαβανόπουλος και Κόκκορης έξω

64′ Αλλαγή για τη Δόξα Δράμας. Ο Πετρίδης μέσα και ο Νιμπά έξω

64′ Έχει περάσει και ο Κιπ στο ματς για τους «μαυραετούς»

65′ Αλλαγή τερματοφύλακα για τη Δόξα Δράμας. Εκτός ο Στεφανάκος και μέσα ο Ηλιάδης

69′ Συρτή εκτέλεση φάουλ του Κολλά που θα περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Ηλιάδη

72′ Αλλαγή τερματοφύλακα για την Καβάλα. Εκτός ο Παπαποστόλου και μέσα ο Σιαματάς

73′ Ο Αδαμάκης θα μπει στην περιοχή από τα δεξιά σε θέση τετ α τετ αλλά ο Ηλιάδης θα τον νικήσει και θα πιάσει την μπάλα

74′ Ο Κόντος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Σαμπανίδη να μην καταφέρνει να νικήσει από κοντά τον Σιαματά

*Συμπληρώσαμε 75 λεπτά αγώνα με την Δόξα να έχει μόνο μια κλασική ευκαιρία πριν από λίγο, στο δεύτερο ημίχρονο

76′ Κίτρινη κάρτα σε Παπαργυρίου και Γιαλαμούδη

80′ Ο Παπαργυρίου έκανε το γύρισμα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και βρήκε τον Κιπ που δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ

83′ Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι αλλά η Καβάλα ελέγχει πλήρως την κατάσταση

84′ Ο Ιμπάνιεθ έκανε το σουτ το οποίο πέρασε άουτ

87′ Η σέντρα του Κόντου από τα αριστερά είναι εύκολη λεία για τον Σιαματά

89′ Ο Κολλάς πήρε την μπάλα και δοκίμασε φιλόδοξο σουτ μακριά από την περιοχή το οποίο με δεύτερη προσπάθεια θα μαζέψει ο Ηλιάδης

90′ Ο Παπαδόπουλος μπήκε μέσα στην περιοχή και αριστερά, βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Ηλιάδη που θα του αλλοιώσει αρχικά την προσπάθεια και στη συνέχεια πάνω στη γραμμή θα διώξει ο Πετρίδης

90+2′ Τέσσερις μαζεμένες αλλαγές για την Καβάλα, λίγο πριν την λήξη

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΑΒΑΛΑ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Γιαλαμούδης, Στικας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Βαλαβανόπουλος, Θωμαίδης, Κολλας, Ορφανίδης, Κοκκορης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Παπαποστόλου, Τζαμπέγια, Μαλανδρής Αδαμάκης, Κολλαράς, Παπαδόπουλος, Σαμιατάς,  Γιαννακός

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Στεφανάκος, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Σπυρόπουλος, Μαυριας, Παρασκευάς, Μακντόναλτ Νιμπα, Γκίνο, Μπρουσελερς,   Κουτσιανικούλης, Μαυρου

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν ακόμη και οι οι Ιμπάνιεθ, Ηλιάδης  Πινδώνης, Σαμπανίδης, Κιπ,  Κόντος, Φυτόπουλος, Πετρίδης.