Δεν μπορεί… ούτε την ουραγό Λέρνα, η “πεθαμένη” Πελλάνα! Από αύριο ο Μαντζούνης

Φάση από το σημερινό ματς της Σπάρτης...

Καλό παιγνίδι για την Ένωση Λέρνας σήμερα στην Σπάρτη, όπου χρησιμοποίησε ως έδρα η ΑΕ Πελλάνας. Θα μπορούσε να πάρει και την νίκη στο τέλος, ο Μπιτζής όμως αστόχησε και έτσι έμεινε το 1-1.

Ο Μαντζούνης ήταν στην εξέδρα και από αύριο πιάνει δουλειά, εκεί πλέον, στην Πελλάνα με τον φίλο του τον Αναστασάκο. Τώρα, ποιος από τους δύο θα είναι ο βοηθός και ποιος ο προπονητής, δεν ξέρουμε. Μάλλον ο Αλέξης βοηθός του… Ηλία!

Αυτός είναι ο δεύτερος βαθμός για την Λέρνα και αυτός εκτός έδρας. Και οπωσδήποτε είναι μια εμφάνιση κι ένας βαθμός ψυχολογίας.

Η ομάδα της Αργολίδας αυτή την φορά ήταν μαχητική. Περιορίσθηκε στο 1/3 του γηπέδου, έκλεισε τους χώρους κι έψαξε στους κενούς χώρους τις αντεπιθέσεις.

Στο 5’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι όταν σε σουτ του Ζαραφέτα, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού κι άλλαξε πορεία.

Στο 12’ σέντρα του Παπουτσή απο δεξιά και με κεφαλιά ο Κόφι πέτυχε το 0-1.

Δεν είχε φάσεις η Πελλάνα στο πρώτο ημίχρονο, ενω σε μια περίπτωση ο Μπιτζής δεν γύρισε καλά τη μπάλα, στην δεύτερη ο Παπουτσής είχε σουτ λίγο έξω και τέλος σουτ του Τριανταφύλλου μεσα απο την περιοχή, επίσης λίγο έξω.

Στο 39’ έγινε το 1-1, φάση που προήλθε απο κακή προσπάθεια για διώξιμο του Τριανταφύλλου, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι κι απο κει ο Ρασσιάς ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέρνα ξεκίνησε καλύτερα και μέχρι το 80’ δεν κινδύνευσε, απο το σημείο εκείνο και μετά η Πελλάνα είχε ενα καλό σουτ απο πλάγια που έδιωξε ο Κατσαούνης και ενα σουτ δίπλα απο το δοκάρι.

Και η μεγάλη ευκαιρία για την Λέρνα στο 91’ όταν ο Μπιτζής απο το σημείο του πέναλτι με πλάτη αμυντικό, αντί να πλασάρει, σούταρε πολύ δυνατά έξω.

Επίσης, στο επόμενο λεπτό, απο το δεύτερο δοκάρι ο Ταραντίλης καθυστέρησε οσο να τον προλάβουν οι αμυντικοί κι ενω ο τερματοφύλακας είχε μείνει στο πρώτο δοκάρι.

Συνθέσεις

Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου (Αναστασάκος): Κραβαρίτης, Γενιτσαρίδης, Τζιόλας, Παναγιωτίδης, Λαμπρόπουλος, Ρασσιάς , Καρμοίρης (62’ Γουόρντεν), Αναστασάκος Γ, Γεωργαντάς, Σικαλόπουλος, Ζαραφέτας (46’ Κοντογιάννης).

Ένωση Λέρνας (Κούρος): Κατσιαούνης- Δούρος, Καϊαφας, Καπλατζής, Σελλής – Μούγιος, Τσακάροφ (83’ Μπακατσέλος), Τριανταφύλλου (74’ Καζολιάς)- Παπουτσής (87’ λ.τρ. Ταραντίλης), Μπιτζής (93’ Μπόμπος) Κόφι.