Δεν μπορεί πια με τίποτα, ούτε ομάδα με 10 πάικτες, να νικήσει η… Νίκη!

Ούτε η μετακόμιση στο γήπεδο της Νεάπολης έφερε… γούρι στην ομάδα της Νίκης Βόλου. Μετά από μέτριο ποιοτικά ματς, οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την αριθμητική υπεροπλία από το 43’ και παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στη Σαντορίνη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο της Νεάπολης. Άλλωστε, το σημερινό ήταν το πρώτο παιχνίδι της Νίκης Βόλου στη Νεάπολη μετά τις δύο πρώτες εντός έδρας υποχρεώσεις στο Πανθεσσαλικό. Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 3’ όταν μετά από γύρισμα του Καλουτσικίδη, ο Ροχάνο πάτησε στη μεγάλη περιοχή όμως κλείστηκε εγκαίρως από την άμυνα της Σαντορίνης. Μια λανθασμένη εκτίμηση του Αλιατίδη στο 10’ ανάγκασε τον Περιστερίδη σε διαδοχικές επεμβάσεις στα σουτ του Κανούλα και του Πολύζου, αντίστοιχα. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, η Νίκη Βόλου άρχισε να μεταφέρει το παιχνίδι έξω από τα καρέ του Δερμιτζάκη. Εκτέλεση φάουλ του Λούκας Γκαρσία στο 19’ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Σαντορίνης. Αυτή ήταν η πρώτη και…τελευταία προειδοποίηση, καθώς τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ. Σε γύρισμα του Τσιώλη στη μικρή περιοχή, ο Κρουθ δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και πλάσαρε υποδειγματικά τον Δερμιτζάκη, ανοίγοντας το σκορ για το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη.

Αυτοσυντήρηση και…μίνι σύρραξη στο φινάλε

Θα περίμενε κανείς αυτό το γκολ να ανοίξει την όρεξη στους «κυανόλευκους». Αντ’αυτού, το αίσθημα της αυτοσυντήρησης υπερίσχυσε και οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη οπισθοχώρησαν, δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους. Τα έξτρα μέτρα δεν μεταφράστηκαν πρακτικά ποτέ σε απειλή για τη Νίκη Βόλου και η Σαντορίνη αρκέστηκε σε μια ανούσια υπεροχή. Κι εκεί που το πρώτο μέρος έδειχνε να οδεύει…αναίμακτα προς την ολοκλήρωσή του, ο Ντινιωτάκης απώθησε βίαια τον Κρουθ στα όρια της πλάγιας γραμμής. Απειλήθηκε μίνι σύρραξη με τον Μελτζενίδη να δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της Σαντορίνης. Σουτ του Μπιτσάκου στις καθυστερήσεις πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δερμιτζάκη.

Ισοφάριση από το… πουθενά

Το πρώτο τέταρτο της επανάληψης κύλησε σε ρηχά νερά, με τους ποδοσφαιριστές της Νίκης Βόλου να δυσκολεύονται να ανοίξουν διαδρόμους προς τα καρέ του Δερμιτζάκη, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα. Σε μια ανύποπτη φάση όπου οι παίκτες της Σαντορίνης επιδίδονταν σε passing game στα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπόσιο. Χωρίς δισταγμό, ο Μελτζανίδης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Ερρίκος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε από την άλλη πλευρά τον Περιστερίδη, ισοφαρίζοντας στο 63’ για τη Σαντορίνη. Στο 66’ ο Στάικος Βεργέτης πέρασε τον Γκονζάλεζ στη θέση του Μπιτσάκου προκειμένου να φρεσκάρει εφ’ενός την επίθεσή του και αφ’ετέρου να ψάξει το νικητήριο γκολ μετουσιώνοντας την αριθμητική υπεροπλία.

Καθυστερήσεις, πολιορκία, αλλά και…αδυναμία

Η είσοδος του Αργεντινού έδωσε την απαιτούμενη πνοή στην επίθεση και στα αμέσως επόμενα λεπτά η Νίκη Βόλου πολιόρκησε τα καρέ της Σαντορίνης. Διαδοχικά σουτ του Γκονζάλες και του Γκαρσία κατέληξαν στην αγκαλιά του Δερμιτζάκη. Δεν ήταν λίγες οι φορές που οι ποδοσφαιριστές της Σαντορίνης…ξεχνούσαν να σηκωθούν από το χορτάρι της Νεάπολης -μετά από κάποιο μαρκάρισμα- προκαλώντας τον εύλογο εκνευρισμό των γηπεδούχων.Κι ενώ τα λεπτά κυλούσαν αντίστροφα πια, κόντρα στη ροή του ματς, στο 83’ ο Γιουκούδης τρύπωσε στην πλάτη των Μπαλάφα και Αλιατίδη και ανάγκασε τον Περιστερίδη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 87’ η Νίκη Βόλου διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε αμφιλεγόμενο κόψιμο του Σαλαμούρα, καθώς ο τελευταίος έμπαινε στη μεγάλη περιοχή του Δερμιτζάκη. Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία μεγάλη φάση του παιχνιδιού με την ισοπαλία να επισφραγίζει την τελική προσπάθεια και των δύο ομάδων.

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Αλιατίδης, Μπαλάφας, Πολίμος, Καλουτσικίδης (76’ Τσιμπούκας), Μπιτσάκος (66’ Γκονζάλες), Μπόσιο (76’ Σαλαμούρας), Γκαρσία, Τσιώλης (61’ Μέτσε), Κρουθ, Ροχάνο.

Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος (76’ Μπιρμπίλης), Κουρέλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Πολύζος (46’ Γιουκούδης), Σκαθαρούδης (26’ Μηνάς (91’ Λάμπρου)), Ιβανίδης, Ντινιωτάκης, Μαλάι, Κανούλας (46’ Σιμιτζής).