Μεσσηνία

Δεν τραβάει φέτος η Κυπαρισσία…

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του σημείωσε λοιπόν σήμερα Τετάρτη ο Τέλλος Άγρας που επικράτησε 2-1 της Κυπαρισσίας (1-1 ήταν το σκορ όταν είχε διακοπεί).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν και ευκαιρία με κοντινό πλασέ στο 67′, ωστόσο για ακόμη μια φορά ο πολύ καλός Χρήστος Λαμπίρης έδιωξε τη μπάλα μακρυά από την εστία του Τέλλου Άγρα.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Γρηγόρης Αναστασόπουλος έκλεψε τη μπάλα εκανε αρκετά μετρά στο γήπεδο και σε κοντινό σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Κυπαρισσία, ωστόσο στην επαναφορά της μπάλας, ο προωθημένος Μπολούν με κοντινό πλασέ σκόραρε για την ομάδα του Τέλλου Άγρα, διαμορφώνοντας κιόλας το τελικό 2-1 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Το παιχνίδι στο 90′ διακόπηκε για λίγα λεπτά από το διαιτητή του αγώνα για να συνεχιστεί 5 λεπτά αργότερα, χωρίς να αλλάξει κάτι. Το σφύργιμα της λήξης βρήκε του γηπεδούχους να πανηγυρίζουν για την πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που έχει υψηλούς στόχους στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετ τη νίκη αυτή ο Τέλλος Άγρας έφτασε τους 6 βαθμούς και βρίσκεται στη 2η θέση μαζί με τη Μεθώνη, ενώ η Κυπαρισσία έμεινε στους 4 βαθμούς και απέχει πέντε από την πρωτοπόρο Κορώνη.

Τι είχε συμβεί πριν τη διακοπή του μάτς

Η έντονη κακοκαιρία που επικράτησε στην περιοχή των Γαργαλιάνων την Κυριακή 10 Οκτωβρίου οδήγησε στη διακοπή του αγώνα της Α’ τοπικής μεταξύ του Τέλλου Αγρα και της Κυπαρισσίας. Οι δύο ομάδες πρόλαβαν να αγωνιστούν 62’ λεπτά, όταν ξέσπασε έντονη βροχόπτωση με τον διαιτητή Σκόρδο να αποφασίζει τη διακοπή του αγώνα, αφού σε ορισμένα σημεία ο αγωνιστικός χώρος είχε μετατραπεί σε… λίμνη και υπήρχε κίνδυνος για τραυματισμό των ποδοσφαιριστών. Τη στιγμή της διακοπής το σκο

ρ ήταν ισόπαλο 1-1, χάρις σε γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το 0-1 για την Κυπαρισσία είχε γίνει στο 15′ με τον Παναγόπουλο, με τον Τέλλο Άγρα να ισοφαρίζει στο 44′ με τον Τ. Τσόπελα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σκόρδος, με βοηθούς τους Σταυρόπουλο και Γαϊτάνη. Παράπονα πολλά,  κυρίως από τους φιλοξενούμενους….

ΤΕΛΛΟΣ ΑΓΡΑΣ: Λαμπίρης, Αλεβίζος, Βελησσάρης, Καραχάλιος, Κ. Λυμπερόπουλος, Χρόνης, Ηλιόπουλος, Μπολούν, Δημόπουλος, Α. Τσόπελας, Ανασταστόπουλος.

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Σταθόπουλος, Παρασκευόπουλος, Ζαφείρης, Μιτρόφ, Μαρκόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Μπουτσικάκης Χ., Παναγόπουλος, Αντωνόπουλος, Μπουτσικάκης Π, Σκοτζάι.