Σπορ

Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων/ Κορασίδων: 1ος Σύλλογος ο Μεσσηνιακός με 13 Μετάλλια και 7 Προκρίσεις

Την 1η θέση μεταξύ 21 σωματείων από την Περιφέρεια Πελοποννήσου κατέκτησε ο Μεσσηνιακός στο πλαίσιο του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Παίδων/ Κορασίδων που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο της Τρίπολης την Κυριακή 21 Απριλίου 2019.

Συγκεκριμένα ο Καλαματιανός σύλλογος τερμάτισε 1ος στους Παίδες, 2ος στις Κορασίδες και 1ος στο σύνολο, συγκεντρώνοντας 142 βαθμούς. Για τον Μεσσηνιακό αγωνίστηκαν 27 αθλητές και αθλήτριες οι οποίοι κατέκτησαν 13 μετάλλια. Από αυτά τα 7 ήταν χρυσά, τα 4 αργυρά και τα υπόλοιπα 2 ήταν χάλκινα. Επιπλέον οι αθλητές/ αθλήτριες του τμήματος έπιασαν 7 προκαθορισμένα όρια πρόκρισης για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων/ Κορασίδων του καλοκαιριού.

Όπως αναφέρεται σε σχετικό δελτίο Τύπου του ΜΓΣ:

“Από τους αγώνες προέκυψαν χρήσιμα συμπεράσματα για την προπονητική ομάδα του συλλόγου, καθώς οι αθλητές βρίσκονται ακόμα σε στάδιο προετοιμασίας και κατά συνέπεια δεν έχει (προγραμματισμένα) επέλθει η αγωνιστική κορύφωση αυτών. Αξιοσημείωτο είναι ακόμα το γεγονός ότι η αποστολή του Μεσσηνιακού αποτελείτο από έναν σημαντικό αριθμό αθλητών μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας (Παμπαίδων/ Παγκορασίδων), οι οποίοι πραγματοποίησαν αξιόλογη αγωνιστική παρουσία. Οι θέσεις κατάταξης και οι επιδόσεις των αθλητών καταγράφονται παρακάτω:

Παίδες

1η θέση, Βασιλογιαννακόπουλος Γιώργος, τριπλούν, 13,44μ., προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

1η θέση, Βασιλογιαννακόπουλος Γιώργος, μήκος, 6,86μ., προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

1η θέση, Ζαχαριάς Αλέξανδρος, 400μ., 54’’.27

1η θέση, Μιχαλάκης Αλέξανδρος, 1500μ., 4’:25’’.44

1η θέση, ΜΓΣ (Αλεξανδρόπουλος, Τσακπινέλλης, Καπετανάκης, Πετρίδης), σκυταλοδρομία 4×100μ., 46’’.91

2η θέση, Ζαχαρέας Νίκος, μήκος, 6,77μ., προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

2η θέση, Σουλειμέζης Χαράλαμπος, ακοντισμός, 45,44μ.

3η θέση, Καπετανάκης Μιχάλης, 400μ., 57’’.30

4η θέση, Τσακπινέλλης Θεόδωρος, 100μ., 11’’.67

5η θέση, Μιχαλάκης Αλέξανδρος, 800μ., 2’:09’’.57

7η θέση, Σουλειμέζης Χαράλαμπος, σφαιροβολία, 10,30μ.

11η θέση, Παπαγιαννόπουλος Μάριος, μήκος, 5,25μ.

11η θέση, Αλεξανδρόπουλος Αλέξανδρος, 200μ., 25’’.53

12η θέση, Πετρίδης Γιώργος, 200μ., 26’’.02

-, Σαραντόπουλος Κώστας, 100μ., ακυρώθηκε.

Κορασίδες

1η θέση, Χανδρινού Μαριδήμη, μήκος, 5,55μ., προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

1η θέση, ΜΓΣ (Πλατανίτη, Τασιοπούλου, Κουλιέρη, Φεράι), σκυταλοδρομία 4×100μ., 51’’.08, προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

2η θέση, Τασιοπούλου Ηλιάνα, 400μ. με εμπόδια, 1’:08’’.65, προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

2η θέση, Σταθοπούλου Σταυριάννα, ακοντισμός, 36,60μ., προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.