Διασύρεται πλέον η μεγάλη Παναχαϊκή, “τεσσάρα” (4-3) από τον Πλατανιά!

Πολύ εύκολα και ενώ ήταν λίγο πριν το τέλος μπροστά και με 4-1 (!) παρακαλώ, οι “Χανιώτες”  του Πλατανιά  επικράτησαν  τελικά με 4-3 (με δύο πέναλτι στο φινάλε των φιλοξενουμένων) της τραγικής Παναχαϊκής και είναι το μεγάλο φαβορί για τη δεύτερη θέση.

Το ματς:

Με δύο γρήγορα γκολ ξεκίνησε το ματς ο Πλατανιάς, που προηγήθηκε με τον Νίλι στο 3′, έπειτα από καλή ατομική ενέργεια του Ποζατζίδη. Το 2-0 ήρθε πέντε λεπτά μετά με τον ίδιο παίκτη και πάλι, έπειτα από λάθος γύρισμα της άμυνας. Η Παναχαϊκή είχε δύο καλές στιγμές, αρχικά με τον Ελευθεριάδη να μην μπορεί να νικήσει τον Γκοτς στο 20′ και έξι λεπτά μετά με τον Σωτηράκο να στέλνει τη μπάλα δοκάρι και άουτ με κεφαλιά. Στο 34′ ο Κολ βρήκε τον Ελευθεριάδη, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι έγιναν ξανά απειλητικοί με την κεφαλιά του Λουκίνα να περνά άουτ στο 36′, έξι λεπτά μετά τον Σούλη να μπλοκάρει το σουτ του Νίλι και στο επόμενο λεπτό τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής να πραγματοποιεί διπλή απόκρουση στις προσπάθειες των Ποζατζίδη και Λουκίνα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το σουτ του Μωραΐτη να περνά μόλις άουτ και στο 43′ τον Γκοτ να απομακρύνει την προσπάθεια του Κυνηγόπουλου. Τη λύση στους «κοκκινόμαυρους» έδωσε ο Μωραΐτης, ο οποίος με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από σέντρα του Κολ, έκανε το 2-1.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος ο Πλατανιάς, που σκόραρε στο 50′ με τον Λουκίνα, έπειτα από πάσα του Ουές. Ένα σουτ του Κολ στο 52′ κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκοτ, ενώ ο Σούλης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την προσπάθεια του Νίλι. Στο 66′ ο Μπιανκόνι σκόραρε ξανά για την ομάδα του, έπειτα από όμορφη αντεπίθεση. Στο 74′ η κεφαλιά του Ελευθεριάδη δεν βρήκε στόχο και δύο λεπτά μετά ο Κόβασετς κέρδισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Ο Ελευθεριάδης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε στο 4-2 στο 77′. Ενα σουτ του Ελευθεριάδη στο 84′ πέρασε άουτ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Παναχαϊκή κέρδισε νέο πέναλτι. Ο Ελευθεριάδης ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 4-3, που έμεινε μέχρι το τέλος.

Χωρίς τον τραυματία Μιχάλη Μπαστακό οι φιλοξενούμενοι.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Φράγιος (Μακεδονίας), Τοροσιάδης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Κόρτσταμ – Κολ, Πολίμος.

Καλή η διαιτησία, αν και οι γηπεδούχοι “φωνάζουν” για τα δύο πέναλτι στο τέλος προς την Παναχαϊκή.

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ποζατζίδης (69′ Καραγκούνης), Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Μποσέτι, Λουκίνας, Παπανικολάου, Μπιανκόνι, Νίλι (80′ Μάτζκιτς), Κόρτσταμ

Παναχαϊκή (Τσιώλης): Σούλης, Πολίμος, Σωτηράκος, Φουρλάνος (78′ Ντάσιος), Ελευθεριάδης, Παπατόλιος, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (32′ λ.τ. Koλ), Κυνηγόπουλος (67′ Κόβασετς), Μωραΐτης.