Δίκαιη η μοιρασιά ΑΕΚ Β ‘ και Απόλλων Σμύρνης

ΑΕΚ Β’ και Απόλλων Σμύρνης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.
Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν ΑΕΚ Β και Απόλλων Σμύρνης σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο Σεραφείδειο γήπεδο των Σπάτων.

Η πρώτη τελική του αγώνα ήταν στο 14’ για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου, με τον Μουστακόπουλο να κάνει ένα σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως ο Σόρτσαν έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα ο Σίγκνεβιτς εκμεταλλεύτηκε μια βαθιά μπαλιά και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να απαντήσει στο 27’, όταν ο Τζούντα Γκαρσία έστρωσε ωραία στον Μουστακόπουλο έξω από την περιοχή και αυτός με άψογο σουτ σημάδεψε τη δεξιά γωνία του Σόρτσαν για το 1-1. Στο 39’ ήταν η σειρά του Κρητικού να δοκιμάσει ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε εύκολα.

Στο 48’ ο Γκαρσία έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά αυτή κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, και έπειτα από φάση διαρκείας, ο Φατιόν με πλασέ από κοντά έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Απόλλωνα (1-2). Στο 62’ ο Γκαρσία πιστώθηκε και δεύτερη ασίστ, αφού έπειτα από ωραία ενέργεια από αριστερά, έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Σταμούλης με πλασέ στην κίνηση έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (2-2).

Στο 73’ ο Σίγκνεβιτς έκανε ένα γυριστό σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Θεοχάρη. Δύο λεπτά αργότερα ο Μουστακόπουλος έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, όμως τρεις παίκτες της ΑΕΚ διαδοχικά δεν κατάφεραν για λίγο να βρουν τη μπάλα, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τη λήξη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ (46’ Θεοχάρης), Ντάικο (46’ Χατζηκυριάκος), Τρούμπουλος, Ραντόνια, Πάρρας (74’ Γεωργέας), Σταμούλης (85’ Κάτσικας), Γερολέμου (85’ Ρουκουνάκης), Μουστακόπουλος (85’ Κορομηλάς), Γκαρσία (71’ Σπυριδάκης), Πιτιλάκος (46’ Σκόνδρας), Γκολφίνος (57’ Κοσίδης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Σόρτσαν, Κοροβέσης, Φατιόν, Κρητικός, Ντομίνγκες, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Λούι, Παπαγεωργίου, Σίγκνεβιτς, Ερέρα. Έπαιξαν και οι Μωραϊτης, Δούμας, Χαλίμι, Πατάπης, Ράιτ, Λούχινγκερ, Θεοχάρης, Κρέσπο, Τάμπας.