Δόξα Δράμας – Εργοτέλης 1-2: Μεγάλη ανατροπή με Ροβίθη!

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μανώλη Ροβίθη ο Εργοτέλης έφυγε με το σπουδαίο διπλό από τη Δράμα (2-1), για την 9η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Εργοτέλης βρέθηκε νωρίς-νωρίς στο καναβάτσο, αλλά με δύο γκολ του Μανώλη Ροβίθη στο 83ο και 90ο λεπτό πήρε το διπλό στη βροχερή Δράμα απέναντι στη Δόξα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 2 και πήρε τα πάνω του για τη συνέχεια.

Ο «Εργο» ήταν άτυχος, αφού από το τρίτο λεπτό είχε να αντιμετωπίσει το γρήγορο 1-0 της Δόξας. Στην πρώτη φάση των γηπεδούχων, από κόρνερ, ο Ιωαννίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έβαλε δύσκολα για την κρητική ομάδα. Παράλληλα, η δυνατή βροχή και ο κακός αγωνιστικός χώρος δυσκόλευαν αφάνταστα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Παρ’ όλα αυτά, ο Εργοτέλης άρχισε να ανεβαίνει και προσπαθώντας να παίξει ορθολογικά, έγινε πιο επιθετικός και από το 20′ και μετά έχασε ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια. Σημαντικότερες αυτές του 22ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Μπουρσέλη απ’ τα δεξιά, ο Koυάτενγκ έπιασε με την μία ένα καλό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ την εστία του Μένκα και του 43ου λεπτού όταν ο Κοιλιάρας έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά απέκρουσε ο Μένκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα πρόσεξε πιο πολύ τα μετόπισθεν με αποτέλεσμα να κλείσει τους διαδρόμους και ο Εργοτέλης, αν και είχε την κατοχή, να μην μπορεί να απειλήσει. Το έκανε με σουτ που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Μένκα.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δικαιώθηκαν στο 83′, απαντώντας στο γκολ των γηπεδούχων με τον ίδιο τρόπο: από κόρνερ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Ροβίθη που έστειλε με κεφαλιά από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Μένκα για το 1-1.

Το γκολ έδωσε ώθηση στον Εργοτέλη που συνέχισε να πιέζει και κατάφερε στο 90ο λεπτό να το φέρει τούμπα. «Δράστης» πάλι ο Μανόλης Ροβίθης που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «έγραψε» το τελικό 1-2 και μία σπουδαία νίκη για την ομάδα του που της δίνει «οξυγόνο» για τη συνέχεια.

Οι συνθέσεις:

Δόξα Δράμας (Ανυφαντάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης, Οικονόμου, Κρητικός, Πλέγας, Ιωαννίδης, Κουκόλης (78′ λ.τ Σιώπης), Κόντος (69′ Ρόβας), Καψάλης, Χάμοντ (72′ Αργυρόπουλος).

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Κοιλιάρας (90′ Πέιος), Μπρους (72′ Μπαράτα), Τσέλιος, Κβατένγκ, Έφορντ, Ροβίθης, Μπουρσέλης (60′ Γροντής).

Πηγή: capitano