Δυνατή και απόλυτη… Καβάλα, 3-0 τον Πιερικό! (+video)

O AOK επικράτησε με 3-0 του Πιερικού στο Δημοτικό Στάδιο «Ανθή Καραγιάννη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, του Βορείου ομίλου, της Football League.

Σε ένα ματς όπου ότι ο 18χρονος γκολκίπερ του Πιερικού, Κώστας Αλεξιάδης έκανε το ντεμπούτο του στα επαγγελματικά πρωταθλήματα.

Οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, «καθάρισαν» το ματς με τρία γκολ των Αδαμάκη (47′, 85′) και Στίκα (49’) και κατάφεραν να φτάσουν στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Football League.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Καβάλα, κάνοντας το 1-0 με τον Αδαμάκη στο 47’ και το 2-0 στο 49’ με τον Στίκα. Ο Βαλαβανόπουλος έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, έδωσε την πάσα στον Αδαμάκη, ο οποίος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αλεξιάδη ανοίγοντας το σκορ (1-0). Δύο λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 49’ ο ΑΟΚ έφτασε και στο 2-0, όταν μετά από φάουλ του Ορφανίδη από τα δεξιά, ο Στίκας έπιασε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Πιερικού. Στο 55’ όταν αποβλήθηκε ο Γιαλαμίδης του Πιερικού. . Ο αμυντικός των ασπρόμαυρων ανέτρεψε τον Κόκκορη στο ημικύκλιο της περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή του αγώνα κ. Κακουλίδη. Το «κερασάκι στην τούρτα»…. έβαλε ο Αδαμάκης για τον ΑΟΚ στο 85′ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 3-0.

Με αυτό το τρίποντο ο ΑΟΚ έφτασε τους 12 βαθμούς ενώ από την άλλη ο Πιερικός έμεινε στους έξι βαθμούς.

ΚΑΒΑΛΑ (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλάρας, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (57’ Κέρθι), Θωμαΐδης (81′ Βακιρτζής), Βαλαβανόπουλος (74′ Μελισσόπουλος), Ορφανίδης (74′ Γεωργακόπουλος), Παπαδόπουλος (46’ Αδαμάκης).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Παναγιώτου-Θεοδοσιάδης): Αλεξιάδης, Τοπαλίδης (59’ Κανταρτζής), Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Παπαδόπουλος, Ιντζόγλου (74′ Ίτσιος), Κυβελίδης (74′ Μηλιώτης), Γκατσολάρι (87′ Τακίδης), Δεμηρτζόγλου (59’ Μπουόλι).

Διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης)

Βοηθοί: Καραγιάννης (Θράκης), Κουβαλάκης (Δράμας)

4ος: Πουλικίδης (Δράμας)