Σπάρτη

Δυνατή η Σπάρτη, 1-1 στην Τρίπολη με Αστέρα…

Πολύ καλή σήμερα στην Τρίπολη η ομάδα της Σπάρτης

Σ’ ένα παιχνίδι που ο Σάββας Παντελίδης χρησιμοποίησε πολλά νέα πρόσωπα και άφησε εκτός αποστολής πολλούς από τους βασικούς του ποδοσφαιριστές, ΑΣΤΕΡΑΣ και Σπάρτη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 8ο λεπτό, με τον Γιάννη Μπαστιάνο να κάνει ατομική ενέργεια από τα αριστερά και να μπαίνει στην περιοχή, όμως ο Πάντος μπλόκαρε το σουτ του μεσοεπιθετικού του ΑΣΤΕΡΑ.

Στο 25′ ο Ρόλε, απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως και πάλι ο Πάντος είχε την απάντηση.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την πρώτη στιγμή τους στο ματς στο 29ο λεπτό με τον Κοζάκη να πραγματοποιεί σέντρα από τα αριστερά με τη μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Τσιφτσή.

Στο 30ο λεπτό και με τη βροχή να έχει ξεκινήσει για τα καλά, ο ΑΣΤΕΡΑΣ βγήκε σε κόντρα επίθεση με τους Δουβίκα και Μπελόκ να συνεργάζονται όμορφα, όμως το σουτ του δεύτερου να καταλήγει ψηλά άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Κριστόφ Βαζέχα, άλλαξε και τους 11 ποδοσφαιριστές του ενώ και ο Σάββας Παντελίδης πέρασε στο παιχνίδι 5 παίκτες από τις ακαδημίες.

Μ’ έναν απ’ αυτούς, τον Αλμπάνη οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ στο 52′ έπειτα από συνεργασία του Ρόλε με τον Σάλας, με τον τελευταίο να σερβίρει έτοιμο γκολ στο νεαρό επιθετικό.

Ακολούθησε άγριος ρυθμός στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους της Σπάρτης να απαντούν με το Ρασσιά στο γκολ του Αλμπάνη 10′ λεπτά αργότερα.

Ο Σάλας έχασε τη μπάλα στο κέντρο και ο επιθετικός της Σπάρτης μ’ ένα εντυπωσιακό σπριντ έφτασε απέναντι στον Τσιφτσή τον οποίο πλάσαρε.

Μετά την ισοφάριση της Σπάρτης, ο ρυθμός στο ματς έπεσε αισθητά, με τη μοναδική σημαντική ευκαιρία να είναι για τον ΑΣΤΕΡΑ στο 70′ από στατική φάση.

Ο Σάλας εκτέλεσε φάουλ με κάθετη συρτή μπαλιά για τον Ρόλε, με τον αρχηγό του ΑΣΤΕΡΑ στο ματς να πραγματοποιεί ένα καλό σουτ στο οποίο είχε απάντηση ο Κλέτον.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Παντελίδης): Τσιφτσής, Γλέζος, Χριστόπουλος, Μαρτίνεζ, Ματρικάρντι, Μπελόκ, Βαλιέντε, Σάλας, Ρόλε, Μπαστιάνος, Δουβίκας

Αγωνίστηκαν και οι: Ρούνεϊ, Τζίμας, Αλμπάνης, Μιχελής και Κάρδαρης

ΣΠΑΡΤΗ(Βαζέχα): Πάντος, Κοζάκης, Φραγκούλης, Καστριτσέας, Κολιτσίδας, Χάδιαρης, Καρβουνίδης, Παυλής, Βλαχομήτρος, Ντα Σίλβα, Καλούδης

Αγωνίστηκαν και οι: Κλέτον, Κυζιρίδης, Ρασσιάς, Καλούσης, Ντούσκας, Κολιάκος, Αναστασίου, Μπέζας, Αρώνης, Χουζούρης