Δυνατή Κοζάνη υπέταξε εκτός έδρας τον Εδεσσαϊκό!

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Κοζάνη κέρδισε στο ουδέτερο γήπεδο του Ριζαρίου τον τυπικά γηπεδούχο Εδεσσαϊκό με 1-3 και προκρίθηκε στην 4η φάση του Κυπέλλου.

Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Κοζάνη κέρδισε στο ουδέτερο γήπεδο του Ριζαρίου τον τυπικά γηπεδούχο Εδεσσαϊκό με 1-3 και προκρίθηκε στην 4η φάση του κυπέλλου.

Μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους ( οι μισοί και παραπάνω από Κοζάνη!!) έγινε ένα καλό παιχνίδι με την Κοζάνη να είναι κυρίαρχη στο πρώτο μέρος και να προηγείται δίκαια με 2-0. Στην επανάληψη ο Εδεσσαϊκός μπήκε δυνατά είχε δοκάρι και κατάφερε να μειώσει στο 58 αλλά η άμεση απάντηση της Κοζάνης ήταν καθοριστική.

Φάσεις-γκολ
Στο 12ο φάουλ Μπίντση από πολύ κοντά άουτ και στο επόμενο λεπτό εκτέλεση φάουλ από το Μπακάλη αυτή τη φορά κεφάλια του Μπίντση από το ύψος της μικρής περιοχής άουτ.

Στο 20ο σουτ του Ντόγου μπλόκαρε ο Κυριακίδης και 2 λεπτά μετά ο Μπακάλης με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1 ενώ 10 λεπτά μετά ο Baro μπήκε από τα αριστερά σέντραρε και ο Κωστούλας από κοντά έκανε το 0-2.

Στο 34ο σουτ του Μπίντση δοκάρι και άουτ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κεφαλιά Κυζιρίδη σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

Στο 51ο τετ-α-τετ Μελικιώτη με Κυριακίδη ο τερματοφύλακας της Κοζάνης κράτησε το “0”.

Στο 54ο νέα ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκό όταν το γυριστό σουτ του Κατικαρίδη βρήκε τη συμβολή των δοκαριών.

Στο 58ο ο Ταουσάνης μπήκε στη περιοχή από δεξιά πλάσαρε τον Κυριακίδη η μπάλα βρήκε το δοκάρι και πέρασε τη γραμμή για το 1-2 αλλά στην επόμενη φάση και μετά από κόρνερ του Καραγιάννη η μπάλα στρώθηκε στο Τσότσο (που είχε μπει στο παιχνίδι δευτερόλεπτα πριν) που με δυνατό σουτ έκανε το 1-3.

Στο 70ο πλασέ του Baro απέκρουσε ο Τεντζέρης και στο 79ο ο ίδιος ελίχθηκε από αριστερά αλλά σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο 84ο σουτ Ροδοβίτη άουτ και στο 90ο ο Κυριακίδης είπε όχι στο τετ-α-τετ με τον Μελικιώτη.

Διαιτητής: Βουρνέλης

Βοηθοί: Αϊναλής-Κουφός

Εδεσσαϊκός: Τεντζέρης, Γκίνης (80ο Κεραμιδάς), Αϊδονίδης (80ο Μίσκος), Πανόπουλος, Μωυσίδης (85ο Μυλωνάς), Τσουμάνης, Ντόγος, Προύντης (46ο Κατικαρίδης), Μελικιώτης, Κυζιρίδης, Αβράμμης.

Φ.Σ. Κοζάνη: Κυριακίδης, Κατσουλίδης, Παπαργυρίου, Μπακάλης, Σερσέμης, Ρογγότης, Baro (83ο Δινοβίτσης), Καραγιάννης, Κωστούλας (83ο Ντούκα), Ιορδανίδης, Μπίντσης (58ο Τσώτσος)