Δυνατή Παναχαϊκή, εύκολα 2-3 την Σπάρτη που πλέον δύσκολα σώζεται…

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-3) και με τη νίκη έφυγε από την έδρα της Σπάρτης η Παναχαϊκή, πριν από λίγο, βυθίζοντας τους γηπεδούχους ακόμη περισσότερο βαθμολογικά προς την Γ’ ή και …Δ’  ακόμη εθνική κατηγορία!

Οι Αχαιοί με πρωταγωνιστή  λοιπόν τον Ελευθεριάδη που σημείωσε δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος, πήραν το «τρίποντο» επί των Λακώνων.

Με γκολ για την Παναχαϊκή ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λακωνία, με τον Σωτηράκο να γράφει στο 2′ το 1-0. Οκτώ λεπτά μετά η Σπάρτη κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκαλβάο, ο οποίος με προβολή έκανε το 1-1, ύστερα από γύρισμα του Καινούργιου. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 57′ η Παναχαϊκή πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Ελευθεριάδη να γράφει το 2-1 υπέρ των Αχαιών. Ο ίδιος παίκτης στο 63′ έκανε και το 3-1, βάζοντας γερές βάσεις για τους φιλοξενούμενους, ώστε να φύγουν με τη νίκη από την έδρα της Σπάρτης. Το μόνο που κατάφεραν οι Λάκωνες ήταν να μειώσουν σε 3-2 στο 88′, με τον Ζαχαρουδιάκη.

Σκόρερ: 10′ Γκαλβάο, 88′ Ζαχαρουδιάκης – 2′ Σωτηράκος, 57′, 66′ (πεν.) Ελευθεριάδης.

Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής) . Βοηθοί: Γουρνιάς (Αν. Αττικής), Πήττας (Ηλείας), Καλοί όλοι τους.

ΣΠΑΡΤΗ (Σατσιάς): Πάντος, Καλούσης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Βαλμάς, Λώλος, Παυλής, Αρώνης, Νάτσης, Γκαλβάο, Καινούργιος.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Αργυρόπουλος, Φουρλάνος, Μαυριάς, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός.