Τεράστια βαθμολογική ανάσα για την Αναγέννηση, που πήρε πολύ σημαντική νίκη, κόντρα στον ΠΑΟ Βάρδας, με 1-0, ξεπερνώντας τον μάλιστα, στη βαθμολογία.

Η αρτινή ομάδα οφείλει να εκμεταλλεύεται την έδρα της, κυρίως σε ματς κόντρα σε ομάδες που μοιράζονται τους ίδιους στόχους, και αυτό έκανε σήμερα, κόντρα στον πολύ επικίνδυνο Παμβουπρασιακό, παίρνοντας το τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πρώτοι απειλητικά στην περιοχή της Αναγέννησης, όμως το γύρισμα του Μπίσα που απέφυγε το Σχισμένο ήταν κακό και μπλόκαρε ο Μπακόλας. Η Αναγέννηση προειδοποίησε στο 5′ με τον Ντε Μόρα που πιέστηκε και πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα, με τον ίδιο παίκτη στο επόμενο λεπτό να ανοίγει το σκορ, όταν μετά από φάουλ του Αναστασιάδη, που πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε σωστά, για το 1-0.

Στο 12ο λεπτό, φάουλ του Αναστασιάδη μπλόκαρε σταθερά ο Τσεκούρας, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης σούταρε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 15ο λεπτό, ο Μανιώτης εκτέλεσε φάουλ, με το Σακελλαρόπουλο παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και στο 20ο λεπτό, από πάσα του Σακελλαρόπουλου, ο Λαθύρης σούταρε διαγώνια, ελάχιστα άουτ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, γυριστό σουτ του Μπίσα μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 34′, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ξανά, με τον Πύρρη να ξεφεύγει από το Σχισμένο, όμως το σουτ του, που άλλαξε πορεία, να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μπακόλας. Η “Α” φάνηκε μετά από ώρα στο 44′, με τον Παπακίτσο να κάνει αδύναμη κεφαλιά που εξουδετέρωσε ο Τσεκούρας μετά από σέντρα του Μπότσαρη, για να πιέσει στο χρόνο των καθυστερήσεων ο Παμβουπρασιακός, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να φτάσει σε ένα γκολ, με το 1-0 να μένει ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 49ο λεπτό, με τον Τσελά να κόβει σωτήρια πριν βγει σε θέση τετ α τετ, ο αντίπαλός του, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Μπότσαρης σούταρε με φάλτσο πάνω από την εστία του Τσεκούρα. Στο 53ο λεπτό, ο Πύρρης έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια από δεξιά, με τον Παπαρούνη να αποσοβεί την επικίνδυνη κατάσταση με δύσκολη επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία, όμως χρειάστηκε να φτάσουμε στο 75′ για να φανούν ξανά, όταν ο Νικολακόπουλος κατέβασε εξαιρετικά βαθιά μπαλιά, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Από εκτέλεση κόρνερ, στο ίδιο λεπτό, ο Λαθύρης πήρε επικίνδυνη κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας της Αναγέννησης, όμως η μπάλα βρήκε σε συμπαίκτη του και κατέληξε άουτ. Η Αναγέννηση βρήκε φάση για να τελειώσει το ματς, στο 77ο λεπτό, με τον ορεξάτο Μπότσαρη να κάνει ωραία προσπάθεια και γύρισμα στην περιοχή, όμως την προβολή του Μανιώτη, που προωθήθηκε στην καρδιά της άμυνας της Βάρδας, να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για τελευταία φορά στο 87ο λεπτό, με τον Παπασπηλιόπουλο που είχε προωθηθεί, να πιάνει την κεφαλιά, όμως τον Μπακόλα να μπλοκάρει σταθερά. Η Αναγέννηση στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, άγγιξε το δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Σκανδάλη, μέσα από την περιοχή αλλά αρκετά πλάγια, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γούλα και κακή αντίδραση της άμυνας των φιλοξενούμενων, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Τσεκούρα.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με τον κο Φίτσα να σφυρίζει τη λήξη και την Αναγέννηση να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη, μέχρι την επόμενη εβδομάδα, όταν και ταξιδεύει στη Μεσσηνία για να αντιμετωπίσει το Διαβολίτσι σε ακόμα ένα σημαντικότατο ματς, αφού οι δύο ομάδες έχουν απόσταση αναπνοής στο βαθμολογικό πίνακα.

Γκολ : Ντε Μόρα 6′

Διαιτητής : Φίτσας (Δυτ. Αττικής)  Βοηθοί : Μερκούρης (Κέρκυρας) – Μιχαλάς (Κέρκυρας)  Παρατηρητής : Τομαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Μυσιούδης (46′ Τσελά), Κωστάκης, Σχισμένος, Παπαρούνης, Γούλας, Ντε Μόρα (78′ Τσιλιγιάννης), Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (61′ Σκανδάλης), Αναστασιάδης (71′ Παπακίτσος Δ.), Μπότσαρης

ΠΑΟ Βάρδας (Παρασκευόπουλος) : Τσεκούρας, Λιόσης, Νικολακόπουλος, Παπασπηλιόπουλος (87′ Πλαστουργός), Σακελαρόπουλος, Φερεκίδης (52′ Πλαστουργός Δ.), Μπίσα, Καφετζής, Βασιλόπουλος, Πύρρης (68′ Θεοδωρόπουλος), Λαθύρης