Έχει βρεί το κλειδί του Ολυμπιακό Βόλου η Βέροια..

Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος, η Βέροια κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό Βόλου και στα δύο παιχνίδια για τη Φούτμπολ Λιγκ, με την «Βασίλισσα του Βορρά» να επικρατεί με 3-0 εντός έδρας και τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται για δεύτερη φορά φέτος τρία γκολ, όπως και από την Καβάλα στο Βόλο.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός παρουσίασε αδυναμίες και πλήρωσε ατομικά λάθη. Το γρήγορο γκολ της Βέροιας στο β’ μέρος, στο 48’ από τον Καραγιάννη, άνοιξε το δρόμο για τη νίκη, με το βολιώτικο συγκρότημα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Μάλιστα στο 76’ δέχθηκε δεύτερο γκολ από τον Λουκίνα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 82’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, με τους «ερυθρόλευκους» να αγωνίζονται επί της ουσίας με τρία αμυντικά χαφ (Γκιοατά, Κόλα, Κολέλα) και να έχουν υπεροπλία στο χώρο του κέντρου. Τακτικά το βολιώτικο συγκρότημα περιόρισε σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα των παικτών της Βέροιας, ενώ προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, να αναπτυχθεί από τα άκρα και τον άξονα, όμως δεν υπήρχε η τελική πάσα που θα δημιουργούσε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Η Βέροια είχε επί της ουσίας μία καλή στιγμή το δοκάρι στο 18′ με τον Σκόνδρα, με το ημίχρονο να λήγει χωρίς γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βασίλης Βούζας πέρασε στο παιχνίδι τον Ρόκα στη θέση του Κολέλα, με τη Βέροια, πάντως να καταφέρνει νωρίς να πάρει «κεφάλι» στο σκορ στο 48′ με τον Καραγιάννη και από εκεί και πέρα να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της, σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα, με τον Γιάννη Λουκίνα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Θυμίζουμε, πως ο Λουκίνας είχε σκοράρει και στο ματς του πρώτου γύρου στη Νεάπολη, δίνοντας, τότε, τη νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε μετά το δεύτερο τέρμα της Βέροιας, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να είναι απογοητευμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού.