Γ΄ Εθνική

Έδειξαν αμφότεροι ξανά καλά στοιχεία

Έδειξαν αμφότεροι ξανά καλά  στοιχεία

Το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) ανάμεσα στον Παναιγιάλειο και τον ΠΑΣ Αχέρων Καλαμακίου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για τον 4ο όμιλο της Γ ́ Εθνικής, κρίνεται δίκαιο σύμφωνα με την εξέλιξη και τις φάσεις του παιχνιδιού.

Η Αιγιώτικη ομάδα μπορεί να μην κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις νίκες ή ακόμα και να ξεκινήσει με «τρίποντο» τα εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, ωστόσο σύμφωνα με τις απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει ο Φάνης Γκέκας, ο βαθμός της ισοπαλίας κόντρα σ’ ένα αξιόλογο αντίπαλο όπως είναι ο σύλλογος του Καναλακίου, μόνο ως θετικό μπορεί να θεωρηθεί.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έδειξαν αδυναμία να γίνουν απειλητικές στις αντίπαλες περιοχές, με αποτέλεσμα να μην σημειωθεί ούτε μία αξιόλογη φάση, άξια αναφοράς. Στην επανάληψη όμως, αμφότερες, προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν από ένα γκολ εκατέρωθεν, ουσιαστικά απόρροια στιγμιαίας ολιγωρίας της αμυντικής λειτουργίας των δύο αντιπάλων. Συγκεκριμένα στο 53 ́ μετά από επίθεση διαρκείας του Αχέρωντα κι αφού ο Ιωαννίδης πραγματοποίησε σωτήρια απόκρουση, ο Κωσταμένας παίρνοντας το «ριμπάουντ» με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο οι «μελανόλευκοι» δεν επηρεάστηκαν ιδιαίτερα κι ακολουθώντας το πλάνο του προπονητή τους κατάφεραν να ισοφαρίσουν σχετικά γρήγορα.

Στο 61 ́ μετά από ένα λάθος διώξιμο των αμυντικών του Καναλακίου, η μπάλα έφτασε στον Βλαχόπουλο ο οποίος με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1). Μάλιστα ο σκόρερ της Μαύρης Θύελλας θα μπορούσε να είχε πετύχει και την ανατροπή, δύο λεπτά αργότερα (63 ́) όταν με κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανάγκασε τον Βλάχο να διώξει σωτήρια και με υπερένταση σε κόρνερ.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Ιωαννίδης, Κουρτελέσης, Ραπτόπουλος (58 ́ Ψωμάρας), Σεμπ. Αφούσι (79 ́ λ.τ. Κρεμίτσας), Κλεό, Άλεξ. Αφούσι, Χατζηαντωνίου, Μακρίδης, Βλαχόπουλος, Λιάτος (87 ́ Ροδόπουλος), Βαρουξάκης (87 ́ Πλατυκώστας).

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ: Βλάχος, Καπίας, Φράγκος, Νταντίδης, Ζδράβος, Βασιλειάδης, Παπανίκου (66 ́
Κωνσταντίνου), Κυριάκης (75 ́ Εμβραιζόγλου), Πότσης (75 ́ Καραμποΐκης), Κωσταμένας (66 ́ Βέρμπης), Νικολάου (66 ́ Γεωργίου).