Διεθνή

Έγραψε ιστορία ο Άγιαξ, στους “8” και η Τότεναμ

Ο Άγιαξ διέσυρε 4-1 τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη και προκρίθηκε στους «8» του Champions League – Σε άθλια κατάσταση η «Βασίλισσα», δεν σώζεται ούτε από το γεγονός ότι το τρίτο γκολ των Ολλανδών ήταν άκυρο.

Η ιστορία γράφεται ήδη… από το μέλλον! Ο νεανικός Άγιαξ απέδειξε πως έχει το know how στο να «χτίζει» ομάδες με ποδοσφαιριστές μικρής ηλικίας που έχουν το ταλέντο αλλά και τη σωστή εκπαίδευση στα βασικά του ποδοσφαίρου, διαλύοντας την υπό βαθιά κρίση Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Οι Ολλανδοί έπαιξαν τη σύγχρονη εκδοχή του Total Football και με ένα εμφατικό 4-1 πέταξαν εκτός Champions League την ομάδα που το είχε κατακτήσει τα τελευταία τρία χρόνια σερί. Ο «Αίαντας» υποχρέωσε τη «Βασίλισσα» όχι απλά να υποκλιθεί, αλλά να γνωρίσει την πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία της και πέρασε με το… σπαθί του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης κάνοντας μια τεράστια ανατροπή με ποδοσφαιρική… μαγεία.

Επίσης η ομάδα του Σολάρι μπορεί να έχει παράπονα από τη διαιτησία για το γκολ του Τάντιτς αφού όπως φαίνεται η μπάλα πέρασε πλάγιο μετά από τάκλιν του Μαζράουϊ αν και το VAR το μέτρησε κανονικά.

Ο Άγιαξ έδειξε από νωρίς τις ορέξεις του και προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό του ματς με «δράστη» τον Ζιγιές. Εννιά λεπτά ο Νέρες σόκαρε την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης για να κάνει το 2-0. Οι Ολλανδοί δεν σταμάτησαν εκεί και στο 62ο λεπτό ο Τάντιτς που είχε δημιουργήσει τα δυο προηγούμενα γκολ έκανε το 3-0 για την ομάδα του, για να μειώσει στο 70ο λεπτό ο Ασένσιο και να βάλει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης τους Μαδριλένους. Τελικά όμως δυο λεπτά αργότερα ο Σένε με απίστευτη εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-1 δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Ντόρτμουντ-Τότεναμ 0-1: Με «οδηγό» τον Κέιν

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Champions League πανηγυρίζει η Τότεναμ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ντόρτμουντ εκτός έδρας.

Η Τότεναμ προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Champions League με δύο νίκες επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ, αφού μετά το 3-0 στο «Γουέμπλεϊ» επιβλήθηκε των Γερμανών και στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», αυτή τη φορά με 1-0.

Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά χρειάστηκε να φτάσει το 21ο λεπτό για να κάνουν μια ευκαιρία, όταν ο Γκερέιρο πάσαρε στον Ρόις, εκείνος έκανε το σουτ από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Σάντσες και κατέληξε στον Λορίς, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Η ανασταλτική λειτουργία των «Πετεινών» δεν επέτρεπε εύκολη πρόσβαση στην περιοχή τους, ενώ στο 31΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν από πάσα του Έρικσεν ο Σον έφυγε στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, πλάσαρε και αστόχησε ελάχιστα.

Η κλάση των Λονδρέζων και η αυτοπεποίθηση από το σκορ του πρώτου αγώνα φάνηκαν στο 48ο λεπτό, όταν στην υπέροχη κάθετη πάσα του Σισοκό ο Χάρι Κέιν έκανε το ξεπέταγμα πίσω από τους αμυντικούς των Βεστφαλών και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Μπούρκι για το (τελικό) 0-1, εξαφανίζοντας κάθε υποψία σκέψης για ενδεχόμενη ανατροπή εκ μέρους των γηπεδούχων.