Σπορ

Ελλάδα – ΗΠΑ 16-11: Η Εθνική με τρομερό μέταλλο προκρίθηκε στην τετράδα του Παγκοσμίου (+videos)

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε 16-11 των ΗΠΑ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών βρίσκεται στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου. Οι διεθνείς επικράτησαν 16-11 των ΗΠΑ και σφράγισαν την παρουσία τους στην τετράδα όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Ιταλία (29/06, 22.00).

Για να τα καταφέρει αυτό η Εθνική χρειάστηκε να ανταπεξέλθει στο τρελό ρυθμό που έδωσαν οι Αμερικανοί, αλλά και στον τραυματισμό του Ζερδεβά. Μόλις το έκανε αυτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της.

Το ματς: Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για την Εθνική με δύο οβίδες του Γενηδουνιά. Οι Αμερικάνοι μείωσαν προσωρινά πριν ο Αργυρόπουλος διαμορφώσει το 3-1.

Με την έναρξη του δευτέρου οκταλέπτου ο Μάνος Ζερδεβάς αποχώρησε τραυματίας με τον Τζωρτζάτο να παίρνει τη θέση του. Οι Αμερικάνοι έδωσαν τρελό ρυθμό στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να σημειωθούν δέκα τέρματα στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 7-7.

Ωστόσο, η Εθνική ομάδα έβαλε ξανά τα πράγματα στη θέση τους στο τρίτο οκτάλεπτο. Η γαλανόλευκη με άμυνα για σεμινάριο έφερε ξανά ηρεμία στο παιχνίδι και μέσα από την άμυνά της βρήκε ρυθμό.

Τα ελληνικά μπλοκ άρχισαν να δουλεύουν εξαιρετικά, ενώ στη επίθεση με δύο γκολ του Βλαχόπουλου και ένα του Γούβη με αποτέλεσμα η Ελλάδα να κλείσει την τρίτη περίοδο με επί μέρους 3-0 για το 10-7.

Με γκολ των Νικολαΐδη και Γούβη η Εθνική ανέβασε τη διαφορά στα πέντε τέρματα και ουσιαστικά τελείωσε την αναμέτρηση. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ με την γαλανόλευκη να επικρατεί με 16-11.

Ελλάδα – ΗΠΑ 16-11

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-6, 3-0, 6-4

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 5, Γούβης 1, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος.

ΗΠΑ: Γουέινμπεργκ, Ντοντ 1, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Ντάουμπε 3, Έρχαρντ, Χάλοκ 2, Γουντχεντ, Μπόουεν 3, Στίβενσον, Φάρμερ, Ίρβινγκ, Χόλαντ