Ελλάδα – Ιταλία 0-3: Εθνική σε αποσύνθεση, πάρτι οι “ατζούρι”

Ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ για την Ιταλία και μια Εθνική ομάδα σε πλήρη αποσύνθεση, έφεραν την ήττα στο ΟΑΚΑ (0-3). Κακό στήσιμο και πολλά προβλήματα η γαλανόλευκη, ξεχώρισε ο Μπάρκας.

Αν το πλάνο της Εθνικής μας ομάδας απέναντι στην Ιταλία, ήταν να την περιορίσει επιθετικά και να απειλήσει στην κόντρα, τότε πήγε… περίπατο από την αρχή. Μια ομάδα σε πλήρη αποσύνθεση, που δεν μπορούσε να κάνει ούτε τα βασικά στον αγωνιστικό χώρο, συνετρίβη με 0-3 στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020.
Από το 23′ μέχρι το 33′, οι ατζούρι σημείωσαν τρία τέρματα με Ινσίνιε, Μπαρέλα και Μπονούτσι, βρίσκοντας ευάλωτη την ελληνική άμυνα κυρίως από τα αριστερά, ενώ είχαν και άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν, όμως ο Μπάρκας είπε “όχι”. Πολύ λίγα πράγματα μπροστά η γαλανόλευκη, δεν είχε καμία φαντασία στο παιχνίδι της, ούτε εναλλακτικό σχέδιο όταν στράβωσε το ματς. Οι περισσότεροι διεθνείς βρέθηκαν σε κακή βραδιά, όπως και ο Άγγελος Αναστασιάδης.

Αυτά είναι τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από το Ελλάδα – Ιταλία:

1. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΡΠΟΧΩΡΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Τίποτα δεν κύλησε στοιχειωδώς καλά στο πρώτο ημίχρονο για την Εθνική. Όλα λειτουργούσαν λάθος, δεν έβγαινε το παραμικρό στον αγωνιστικό χώρο. Ένα… σκορποχώρι ήταν η γαλανόλευκη στο πρώτο ημίχρονο και το πλήρωσε με τρία γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Πλήρης αδυναμία να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση οι διεθνείς, πολλά κενά στην άμυνα, ειδικά από την αριστερή πλευρά, όπου έκαναν ό,τι ήθελαν οι ατζούρι. Οι Έλληνες παίκτες ήταν μονίμως σε θέση άμυνας και απλά έδιωχναν τη μπάλα, έχοντας μονάχα ένα σουτ με τον Σιόβα έξω από την περιοχή στο 18ο λεπτό. Πέραν τούτου ουδέν, με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους, να είναι καλύτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, πολύ πιο διαβασμένοι και έτοιμοι για τις απαιτήσεις του αγώνα, τελειώνοντας τον αγώνα από το πρώτο 45λεπτο, επιβάλλοντας πλήρη σιωπή στην εξέδρα. Ένας εφιάλτης…

2. ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ, ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
Ο Άγγελος Αναστασιάδης επέλεξε να ξεκινήσει με τρεις στην άμυνα (Σιόβα, Μανωλά και Παπασταθόπουλο), αν και ο Σιόβας από νωρίς κινούταν μπροστά από τους άλλους δυο, έβαλε τον Ζέκα δεξιά, τον Σταφυλίδη στα αριστερά και τους Σάμαρη, Κουρμπέλη στον άξονα, με τον Φορτούνη να κινείται πίσω από Κολοβό και Μασούρα. Τίποτα δεν λειτούργησε όμως καλά, ειδικά από το 20 λεπτό και μετά. Οι Ιταλοι από το 23′ ως το 33′ πέτυχαν τα τρία τέρματά τους. Το πρώτο από γύρισμα του Μπελότι από τα αριστερά, ο οποίος είχε πολύ κενό χώρο στα αριστερά, έκανε μια κοφτή ντρίμπλα και άδειασε τον Μανωλά, με τον Ινσίνιε να κάνει το 0-1 από κοντά.

Στο 30′, ο Σταφυλίδης έκανε λάθος, ο Ινσίνιε πήρε τη μπάλα, πέρασε σαν σταματημένο τον Σάμαρη, μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο φαλτσαριστό δεξί πλασέ έγραψε το 0-2 για την Ιταλία, παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Η Ιταλία είχε πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην ελληνική ομάδα.

Και σα να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά μετά ο Έμερσον σέντραρε ανενόχλητος από τα αριστερά, ο Μπονούτσι νίκησε στον αέρα τον Παπασταθόπουλο και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάρκα. Στο 43′ παραλίγο να γίνει και το 0-4, όταν ο Μπαρέλα μπήκε στην περιοχή, πήγε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Μπάρκα, αλλά εκείνος απέκρουσε, όπως στη συνέχεια και το σουτ του Ινσίνιε.

3. ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΩΣ… ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ ΚΑΙ ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ
Τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά αγώνα, η Εθνική ομάδα είχε να δεχτεί εδώ και 32 χρόνια. Από τις 14 Οκτωβρίου 1987, όταν έχανε 3-0 στην Πολωνία στο 15ο λεπτό. Εξάλλου, από τον Οκτώβριο του 2005, μόνο δύο ομάδες είχαν δεχτεί από την Ιταλία τρία ή περισσότερα γκολ σε επίσημο αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Δύο φορές τα Νησιά Φερόε και δύο το Λιχτενστάιν. Μάλιστα, όπως ανέφερε το soccerbase, τα τρία γκολ που δέχτηκε η Εθνική Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της, είναι ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της ιστορίας της. Είχε συμβεί για πρώτη και μοναδική φορά πριν από 59 χρόνια (20.11.1960), Ελλάδα – Γερμανία 0-3 (10′ Ντόρφελ, 30′ Μπρουλς, 43′ Χάλερ). Όλα αυτά φανερώνουν για ποιο λόγο όλα κύλησαν λάθος απέναντι στους Ιταλούς μπήκαν από το πρώτο μέρος “τίτλοι τέλους”.

4. ΠΕΡΙΟΡΙΣΕ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ Ο ΜΠΑΡΚΑΣ
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αναστασιάδης έκανε δυο αλλαγές, βάζοντας τον Σιώπη στη θέση του Κουρμπέλη και τον Μαυρία αντί του Κολοβού. Ο Σιόβας γύρισε στο πλάι των Παπασταθόπουλου και Μανωλά, με τον Σιώπη να κινείται ουσιαστικά ως… δεκάρι. Η εικόνα του β’ μέρους ήταν καλύτερη για την Εθνική μας, όμως οι Ιταλοί έκαναν και συντήρηση δυνάμεων, έχοντας μπροστά και το ματς με τη Βοσνία. Μπροστά, η γαλανόλευκη απείλησε με τον Φορτούνη (69′) και τον Σιώπη (75′) για να μειώσει στο σκορ, ενώ οι Ιταλοί είχαν επίσης ορισμένες καλές στιγμές για τέταρτο γκολ. Ένα καλό σουτ του Ντε Σίλιο (71′) κατέληξε λίγο άουτ, ο εξαιρετικός Ινσίνιε νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μπάρκα (75′), ενώ στο 81′ ο Κιέζα… κατάφερε να αστοχήσει μόνος του από τη μικρή περιοχή σε γύρισμα του πολύ επικίνδυνου Μπελότι. Στο 86′, ο Μπάρκας έκανε εξαιρετική επέμβαση με τα ακροδάχτυλα σε σουτ του Πελεγκρίνι και στο 88′ έβγαλε το σουτ του Ινσίνιε.

ΕΛΛΑΔΑ (Αναστασιάδης): Μπάρκας, Σιόβας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Κουρμπέλης (46′ Σιώπης), Ζέκα, Σταφυλίδης, Σάμαρης (77′ Μπακασέτας), Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός (46′ Μαυρίας)

ΙΤΑΛΙΑ (Μαντσίνι): Σίριγκου, Φλορέντσι, Έμερσον Παλμιέρι (68′ Ντε Σίλιο), Κιελίνι, Μπονούτσι, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι (81′ Πελεγκρίνι), Κιέζα, Μπελότι (84′ Μπερναρντέρσκι), Ινσίνιε