Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60: πρεμιέρα περίπατος…

Η Εθνική ομάδα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ επικράτησε 85-60 του Μαυροβούνιου και μπήκε με το «δεξί» στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Συγκέντρωση, αποφασιστικότητα, ενέργεια, άμυνα, πολυφωνία στην επίθεση, κυριαρχικό μπάσκετ και θέαμα συνέθεσαν μία ιδανική πρεμιέρα και μία εντυπωσιακή νίκη απέναντι στο Μαυροβούνιο, 85-60, για την εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.
Μόνο λίγα λεπτά χρειάστηκαν οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου για να ξεπεράσουν το… μούδιασμα και να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Μετά το 17-9 της 1ης περιόδου, έκαναν επιμέρους σκορ 25-7 στη 2η περίοδο και έφτασαν τους 30+ πόντους, με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη (16π.). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (10π., 7ρ.) έκλεβε μπάλες και… κάλπαζε σε coast to coast τελειώνοντας αιωρούμενους από τη στεφάνη τις φάσεις, υποχρεώνοντας τους Κινέζους φιλάθλους στο “Gymnasium of Youth Olympic Games Sports Park” της Νανζίνγκ σε επιφωνήματα ενθουσιασμού.

MVP: Πολυτιμότερος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, με 15 πόντους, το ένα κάρφωμα μετά το άλλο, 9 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Γεμάτος αυτοπεποίθηση όσο ποτέ ήταν ο άξιος αντικαταστάτης του αρχηγού Γιάννη Μπουρούση που τελείωσε με 12 πόντους το παιχνίδι, με 2/4 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Εκεί κρίθηκε: Η Εθνική μπήκε με το καλημέρα διατεθειμένη να κυριαρχήσει και το έδειξε με το ξεκίνημα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και πήρε μια εύκολη νίκη διώχνοντας το άγχος της πρεμιέρας που ήταν και το ζητούμενο για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Επόμενος αντίπαλο της Ελλάδας είναι η Βραζιλία την Τρίτη (3/9, 15:00), ενώ το Μαυροβούνιο αντιμετωπίζει τη Νέα Ζηλανδία που ηττήθηκε από τη Βραζιλία στην πρεμιέρα στις 11:00 την ίδια ημέρα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου.